Eduskunnan perustuslakivaliokunnan varapuheenjohtajaksi nousee entinen oikeusministeri Antti Häkkänen. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Näin kokoomus jakoi valiokuntapaikat – katso koko lista

Valiokuntien puheenjohtajiksi valittiin Paula Risikko, Ilkka Kanerva sekä Juhana Vartiainen ja Sanni Grahn-Laasonen.

Kokoomuksen eduskuntaryhmä päätti tänään torstaina eduskunnan valiokuntien sekä eduskunnan ja puhemiesneuvoston asettamien toimielinten jäsenyyksistä. Esityksen paikkajaosta teki puheenjohtajisto.

Kokoomus sai eduskuntaryhmien välisessä jaossa kolmen valiokunnan puheenjohtajuuden. Sivistysvaliokunnan puheenjohtajaksi valittiin Paula Risikko ja puolustusvaliokunnan puheenjohtajaksi Ilkka Kanerva. Talousvaliokunnan puheenjohtajana toimii ensimmäiset kaksi vuotta Juhana Vartiainen ja seuraavat kaksi vuotta Sanni Grahn-Laasonen.

Koko paikkajako on nähtävissä alla.

Eduskunnan valiokuntien jäsenyydet (suluissa varajäsenet):

Suuri valiokunta
Anne-Mari Virolainen, valiokuntavastaava
Sinuhe Wallinheimo
Sofia Vikman
Arto Satonen
Ville Kaunisto
(Ben Zyskowicz)
(Pia Kauma)

Perustuslakivaliokunta
Antti Häkkänen, varapuheenjohtaja, valiokuntavastaava
Wille Rydman
Heikki Vestman
(Juhana Vartiainen)
(Kai Mykkänen)

Ulkoasiainvaliokunta
Jaana Pelkonen, valiokuntavastaava
Petteri Orpo
Anne-Mari Virolainen
(Ilkka Kanerva)
(Elina Lepomäki)

Valtiovarainvaliokunta
Timo Heinonen, valiokuntavastaava
Sari Sarkomaa
Sanni Grahn-Laasonen/Juhana Vartiainen (jaettu jäsenyys 2 + 2 vuotta)
Elina Lepomäki
(Markku Eestilä, maatalousjaoston puheenjohtaja)
(Jukka Kopra)
(Kalle Jokinen, liikennejaoston puheenjohtaja)
(Janne Sankelo)

Tarkastusvaliokunta
Pauli Kiuru, valiokuntavastaava
Marko Kilpi
(Ruut Sjöblom)

Hallintovaliokunta
Mari-Leena Talvitie, varapuheenjohtaja, valiokuntavastaava
Anna-Kaisa Ikonen
Ben Zyskowicz
(Marko Kilpi)
(Wille Rydman)

Lakivaliokunta
Pihla Keto-Huovinen, valiokuntavastaava
Marko Kilpi
Ruut Sjöblom
(Pauli Kiuru)
(Kari Tolvanen)

Liikenne- ja viestintävaliokunta
Kari Tolvanen
Matias Marttinen
Janne Heikkinen
(Kalle Jokinen)
(Jukka Kopra)

Maa- ja metsätalousvaliokunta
Heikki Autto, valiokuntavastaava
Markku Eestilä
Janne Heikkinen
(Janne Sankelo)

Puolustusvaliokunta
Ilkka Kanerva, puheenjohtaja, valiokuntavastaava
Timo Heinonen
Jukka Kopra
(Kari Tolvanen)
(Sofia Vikman)

Sivistysvaliokunta
Paula Risikko, puheenjohtaja, valiokuntavastaava
Sofia Vikman
Sari Multala
(Ville Kaunisto)
(Mia Laiho)

Sosiaali- ja terveysvaliokunta
Mia Laiho, varapuheenjohtaja, valiokuntavastaava
Juhana Vartiainen
Anna-Kaisa Ikonen
(Pia Kauma)
(Terhi Koulumies)

Talousvaliokunta
Juhana Vartiainen/Sanni Grahn-Laasonen, puheenjohtaja, valiokuntavastaava
(jaettu puheenjohtajuus 2 + 2 vuotta)
Janne Sankelo
Pia Kauma
(Kai Mykkänen)
(Heikki Vestman)

Tulevaisuusvaliokunta
Sinuhe Wallinheimo, valiokuntavastaava
Ville Kaunisto
(Marko Kilpi)
(Anna-Kaisa Ikonen)

Työelämä-ja tasa-arvovaliokunta
Arto Satonen, valiokuntavastaava
Terhi Koulumies
Ruut Sjöblom
(Pihla Keto-Huovinen)
(Matias Marttinen)

Ympäristövaliokunta
Saara-Sofia Sirén, valiokuntavastaava
Mari-Leena Talvitie
Sari Multala
(Heikki Vestman)
(Matias Marttinen)

Tiedusteluvalvontavaliokunta
jäsenet valitaan 25.6.

Kansliatoimikunta
Jukka Kopra

Eduskunnan asettamat toimielimet:

Pohjoismaiden neuvosto
Wille Rydman, vastaava
Juhana Vartiainen
Anna-Kaisa Ikonen
(Sinuhe Wallinheimo)
(Arto Satonen)
(Heikki Vestman)
(Saara-Sofia Sirén)

Euroopan neuvosto
Anne-Mari Virolainen, varapuheenjohtaja
(Elina Lepomäki)

ETYJ
Pia Kauma
(Ilkka Kanerva)

Pankkivaltuutetut
Petteri Orpo
Kalle Jokinen

Suomen Pankin tilintarkastajat
Jukka Kopra
(auktorisoitu KHT/JHT-tilintarkastaja)

Kelan valtuutetut
Sari Sarkomaa
Antti Häkkänen
(Terhi Koulumies)
(Anna-Kaisa Ikonen)

Ylen hallintoneuvosto
Arto Satonen, puheenjohtaja
Kari Tolvanen
Jaana Pelkonen
Markku Eestilä

Eduskunnan tilintarkastajat
Wille Rydman
(Saara-Sofia Sirén)

Eduskunnan kirjaston hallitus
Pauli Kiuru, puheenjohtaja
(Ruut Sjöblom)

Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiön valtuuskunta
Anna-Kaisa Ikonen
Ville Kaunisto
(Terhi Koulumies)

Puhemiesneuvoston asettamat toimielimet:

Arktisen alueen parlamentaarikkokonferenssi
Mari-Leena Talvitie

Itämeren parlamentaarikkokonferenssi
Kai Mykkänen
(Saara-Soria Sirén)

Naton parlamentaarinen yleiskokous
Ilkka Kanerva, puheenjohtaja

Välimeren unionin parlamentaarinen yleiskokous
Janne Heikkinen

Aasia-Eurooppa parlamentaarinen yhteistyökokous
Sanni Grahn-Laasonen, puheenjohtaja

IPU
Sofia Vikman
(Markku Eestilä)

Ulkopoliittisen instituutin neuvottelukunta
Saara-Sofia Sirén, varapuheenjohtaja

Kommentit

»Kommentoinnin säännöt