Yrittäjä: Tämän vuoksi luovuin kaikista työntekijöistäni

Työntekijämaksut veivät yrittäjän mukaan tuloksesta ison osan ja päälle tuli stressiä.
Yrittäjän mielestä nuorten kiinnostus fyysiseen työhön on vähentynyt. LEHTIKUVA / PEKKA SAKKI
Yrittäjän mielestä nuorten kiinnostus fyysiseen työhön on vähentynyt. LEHTIKUVA / PEKKA SAKKI

Yrittäjä Mika Okkonen työllisti ilmanvaihtoalan yrityksessään viisi työntekijää, kunnes siirtyi kokonaan yksinyrittäjäksi. Syyksi hän kertoo Yrittäjien uutisessa sen, että käytännössä liikevaihdon nostaminen ei kannattanut, kun työntekijämaksut veivät tuloksesta leijonanosan.

– Yrityksen työntekijämaksut alkoivat näytellä liian suurta osaa. Työeläkemaksut, työttömyysvakuutusmaksut, lomarahat ja niiden päälle sairauslomat.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Kun ottaa huomioon kaikki työntekijöistä yritykselle koituvat kulut, pääsen vähintään samaan tai jopa parempaan tuloon, eikä tarvitse edes tehdä töitä joka päivä, Okkonen kertoo nyt.

Lisäksi työntekijöiden löytäminen muuttui hankalammaksi, kertoo lähinnä Etelä-Karjalan ja Kymenlaakson alueella toimiva Okkonen.

– Yli 20 vuoden aikana olen huomannut, että hyvällä asenteella varustettujen työntekijöiden löytäminen on vaikeutunut. Nykyään nuoret karttavat fyysistä työtä. Pitäisi vaan somettaa ja tubettaa ja tehdä onlyfansia. Kannan huolta myös ammatillisen koulutuksen tasosta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Suurin stressi tuli siitä, millainen työntekijöiden yleinen asenne oli työhön ja työnantajaan, Okkonen sanoo.

Vuosina 2021–22 työnantajayrittäjien määrä laski Suomessa lähes 10 000:lla.

– Moni kokee, että työllistämisen riski on liian suuri ja sen tuoma hallinnollinen taakka liian raskas, toteaa uutisessa Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen.

Kiinnostus lisäeläkkeitä kohtaan on noussut myös pienemmissä yrityksissä ja perinteisillä toimialoilla.
Palkansaajien keskusjärjestö linjasi tavoitteensa seuraavalle vaalikaudelle.
Kelan pääjohtaja painottaa, ettei pelkkä työnhaun velvoite riitä ongelmien ratkaisuun.
Mainos