Ylilääkäri Ylelle: Hoitojonot venyneet pidemmiksi kuin koskaan

Tilannetta kuvataan vaikeaksi monissa sairaanhoitopiireissä.
Oulussa ortopedian ja traumatologian vastuualueella jonottaa 11000 potilasta. / LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Oulussa ortopedian ja traumatologian vastuualueella jonottaa 11000 potilasta. / LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Ylen selvityksen mukaan hoitotakuun toteutuminen on heikentynyt entisestään, sillä kiireettömän hoidon hoitojonot ovat paikoin jopa kolminkertaistuneet puolen vuoden aikana.

Kriisin taustalla ovat hoitajapula, hoitajien työtaistelut ja koronapandemia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Esimerkiksi Kuopion yliopistollisessa sairaalassa noin 1400 henkilöä on odottanut jatkohoitoa jo yli kuusi kuukautta. Määrä on kasvanut tuhannella viime vuoden loppuun verrattuna. Lyhyimmät jonot löytyvät tällä hetkellä Itä-Savon, Etelä-Savon ja Länsi-Pohjan sairaanhoitopiireistä.

Oulun yliopistollisessa sairaalassa ortopedian ja traumatologian vastuualueella jonottaa 11 000 potilasta.

– Hoitojonot ovat kasvaneet tämän vuoden aikana kenties pidemmiksi kuin koskaan, OYS:n vs. johtajaylilääkäri Kati Ojala sanoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Pirkanmaalla kiireellistä psykiatrista hoitoa voidaan antaa vain psykoosin ja itsemurhariskin perusteella, sillä hoitotakuun ylittäneitä potilaita on 1 400.

Hoitajapulan vuoksi henkilökuntaa on jouduttu siirtämään monissa sairaaloissa kiireelliseen hoitoon päivystykseen ja osastoille. Vakavien ongelmien sanotaan koskevan koko hoitoketjua. Myös kesäsulut ovat vähentäneet leikkausten määrää.

– Erittäin huonolta näyttää syksyn osalta, Kuopion yliopistollisen sairaalan ortopedian ja traumatologian osaamiskeskusjohtaja Jukka Huopio toteaa.

Kansanedustaja ihmettelee pääoppositiopuolueen sisäistä eripuraa.
Lääkäripula jatkuu sote-säästöistä huolimatta.
Mainos