Korona vaikuttaa edelleen vahvasti yrityksiin, vaikka pientä positiivista kehitystä on tapahtunut alkukeväästä, Yrittäjägallup osoittaa.
– Yrityksistä 38 prosentilla liikevaihto on vielä alle koronakriisin alun tason. Nyt tilannetta synkistää Venäjän hyökkäys Ukrainaan, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Myynnin lisääntymisestä raportoi 13 prosenttia yrityksistä, kun yrityksiltä kysyttiin huhtikuussa, miten korona on vaikuttanut liiketoimintaan. Raaka-aineiden hintojen noususta ilmoittaa nyt 33 prosenttia.
Huhtikuussa selvästi yli puolet (61 %) yrityksistä arvioi myynnin pysyneen koronaviruksesta huolimatta ennallaan. Osuus on kasvanut melko tasaisesti huhtikuun 2020 pohjalukemista.
Myynnin vähenemisestä raportoi voimakkaimmin henkilömäärältään pienimmissä yrityksissä sekä palveluissa.
– Varsinkin kaupan ja palvelualan pienet yritykset ovat edelleen ahtaalla. Isommat yritykset näyttävät selvinneen paremmin, Pentikäinen kertoo.
Pienet työnantajayritykset useimmiten ahtaalla
Niiden yritysten osuus, jotka uskovat varmasti selviävänsä koronakriisistä, on laskenut 70 prosenttiin. Vielä marraskuussa osuus oli 75 prosenttia. Entistä vähemmän on myös yrityksiä, joiden myynti on noussut koronakriisin pahimmista vaiheista.
Huhtikuussa yrityksen selviämiseen uskoi 70 prosenttia vastanneista. Osuus on pienentynyt loppuvuodesta 2021.
– Pienet työnantajayritykset ovat eniten ahtaalla koronakriisin vuoksi. Näiden yritysten taakan keventämiseen pitää kiinnittää huomiota, Pietikäinen toteaa.
Yrityksen selviämiseen uskotaan useimmin teollisuudessa (75 %) ja palveluissa (73 %), vähemmän kaupassa ja rakentamisessa (65 %). Usko on muita useammin koetuksella 18–39–vuotiailla yrittäjillä.
Raaka-aineiden hinnan noususta ilmoittaa selvästi suurempi osuus (33 %) kuin helmikuussa (28 %). Varsinkin teollisuudessa (64 %), rakentamisessa (52 %) ja kaupassa (46 %) raportoidaan raaka-aineiden hintojen noususta.
– Ukrainan sota vaikeuttaa tilannetta. Monella on myös häiriöitä tuotantoketjuissa, mutta näiden yritysten osuus ei ole onneksi kasvanut, Pentikäinen sanoo.





