Kiinalaisen tekoäly-yhtiön DeepSeekin sovellus ja yhdysvaltalaisen grafiikkateknologia-alayhtiö Nvidian sovellus älypuhelimessa., LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Tekoälyguru Ylellä: Pelkään, ettemme ole kilpailukykyisiä

Peter Sarlinin mukaan uusiin ja nuoriin teknologiayhtiöihin on panostettava.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Teknologia-alustojen sekä skaalautuvien digitaalisten tuotteiden ja palveluiden kehittäminen on ratkaisevaa, jotta Eurooppa pystyy jatkossa pärjäämään tekoälysovellusten kehittäjänä, muistutti tekoäly-yhtiö Silo AI:n perustaja, työelämäprofessori Peter Sarlin Ylen Ykkösaamun haastattelussa.

– Tekoäly luo arvoa osana tuotteita ja uskon, että se tulee luomaan merkittävää arvoa meille. Jos emme ole johtavia sen osalta, että Euroopassa kehitetään digitaalisia tuotteita ja palveluja, niin silloin on todella vaikeaa myös varmistaa, että tekoälyn arvontuotanto kasvattaa eurooppalaisia yrityksiä ja yhteiskuntaa, Sarlin totesi haastattelussa.

Sarlinin mukaan tärkeää on sekä perinteisten toimialojen transformointi sekä sen varmistaminen, että Eurooppaan syntyy yli 100 miljardin euron arvoisia yrityksiä.

– Meidän pitäisi panostaa uusiin ja nuoriin teknologiayhtiöihin, Sarlin peräänkuulutti.

Silo AI myytiin viime vuoden kesällä yhdysvaltalaiselle puolijohdeyhtiö AMD:lle 614 miljoonalla eurolla.

Sarlinin perustama säätiö on myös lahjoittanut 13 tekoälyprofessuuria suomalaisiin yliopistoihin.

Tekoälyasiantuntijan mukaan professuurit on rakennettu houkuttelemaan tähtitutkijoita Suomeen ja sitä kautta vaikuttamaan siihen, että Suomeen saadaan tekoälyn osaamiskeskittymä.

Kiinalainen DeepSeek julkaisi tammikuussa uusimman tekoälyn kielimallinsa, jonka arvioitiin saavuttaneen vertailukelpoisen suorituskyvyn merkittävien yhdysvaltalaisten kilpailijoiden kanssa mutta huomattavasti niitä pienemmillä kustannuksilla. DeepSeekin ilmoituksen seurauksena teknologiayhtiöiden osakkeet laskivat maailmanlaajuisesti.

Sarlin ei ole yllättynyt kiinalaisen sensaatioyhtiön markkinoille tulosta.

– Realiteetti on, että tässä puhutaan innovaatiosta ja teknologia kehittyy. En ole sinänsä yllättynyt, että tämän tyyppisiä innovaatioita tulee, Sarlin totesi.

– Innovaatioita syntyy jatkuvalla syötöllä. Ja ehkä tärkein, mikä pitää huomioida on se, että puhutaan avoimesta kielimallista eli kaikilla on mahdollisuus hyödyntää eli ladata se malli ja käyttää paikallisesti, hän huomautti.

Sarlin muistutti, että koska Kiinassa on kehitetty tekoälyn kielimalleja, jotka edustavat heidän arvopohjaansa, niin vastaavasti on tärkeää, että myös Euroopassa kehitetään malleja, jotka kuvastavat eurooppalaista arvopohjaa.

Sarlin huomautti myös, että on suuri ero, olemmeko itse kehittämässä sovelluksia vai hyödynnämmekö muiden tekemiä sovelluksia.

– Tekoäly on osa näitä digitaalisia ratkaisuja, joita yritysten ja työntekijöiden pitää osata hyödyntää hyvin. Jos Suomessa ei ole tuotekehitystä älykkäisiin tuotteisiin liittyen, niin pelkään, että silloin emme ole kilpailukykyisiä emmekä rakenna kasvua Suomeen.

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)