Yle: Näin talouskasvu alkaa näkyä suomalaisten arjessa

Suomen bruttokansantuote kasvoi toisella vuosineljänneksellä 0,4 prosenttia edellisestä.
Ihmisiä kävelee pitkin Esplanadia kesällä 2026. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Ihmisiä kävelee pitkin Esplanadia kesällä 2026. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Suomen bruttokansantuote kasvoi toisella vuosineljänneksellä 0,4 prosenttia edellisestä neljänneksestä. Talouskasvun odotetaan näkyvän suomalaisten arjessa, kertoo Yle.

Toistaiseksi vientisektorin kasvu näkyy suoraan lähinnä vientiyrityksissä työskenteleville.

– Jos työpaikka sattuu olemaan vientiorientoituneessa yrityksessä, niin varmasti tämä kehitys näyttää hyvältä. Laajemmin talouskasvu heijastuu talouteen sitten, kun kehitys alkaa siirtyä palvelusektorille ja myös muualle, OP Pohjolan johtava ekonomisti Tomi Kortela kertoo Ylelle.

Palkansaajien tulokehitys on ollut vahvaa jo pidemmän aikaa. Palkat ovat nousseet vuodesta 2020 lähtien 19 prosenttia.

Korkea säästämisaste on hillinnyt kulutusta.Tuoreiden mittareiden mukaan kuluttajien luottamus saavutti elokuussa pitkän ajan keskiarvon ensimmäistä kertaa neljään vuoteen.

Poimintoja videosisällöistämme

– Kaikki edellytykset ovat sille, että kulutus voisi kasvaa hyvinkin vahvasti tulevana vuonna, Kortela arvioi.

Bruttokansantuote on kasvanut samanaikaisesti, kun työllisyys on heikentynyt. Kortela arvioi kuitenkin, että tämä ristiriita on korjaantumassa ja käänne on lähellä.

– Viimeistään ensi vuonna, jos tämä kasvu jatkuu tällaisenaan, niin työllisyyskin alkaa paranemaan.

Asuntojen hinnat ovat laskeneet pitkään, mutta Kortela näkee siinäkin käänteen merkkejä.

– Asuntokauppojen määrä kääntyi taas kasvuun, mikä on positiivinen uutinen. Myös meidän asuntolainahakemukset ja asuntolainat ovat kehittyneet ihan mukavasti kesän aikana. Jos tämä talouskasvu jatkuu, niin uskon, että asuntomarkkinatkin tulevat piristymään, hän linjaa.

Kotitalouksien ostovoima on vahvistunut ja kuluttajien luottamus noussut.
Sami Pakarinen muistuttaa, että kansainvälisessä mittakaavassa tulo- ja varallisuuserot ovat Suomessa hyvin pieniä.
Mainos