Sähkökiuas saunassa. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Yle: Monet saunakuolemat eivät liity saunomiseen

Iso osa kuolemista johtuu luonnollisista syistä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Monet saunassa tapahtuvista kuolemantapauksista eivät liity itse saunomiseen, kertoo Yle.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on käynnistänyt ensimmäistä kertaa laajan tutkimuksen saunassa tapahtuvista kuolemista.

– Yllättävä havainto on ollut se, kuinka paljon saunassa tapahtuu kuolemia, jotka eivät oikeastaan liity itse saunomiseen, sanoo tutkimusta johtava oikeuslääkäri Lasse Pakanen THL:stä sanoo Ylelle.

Suurin osa saunakuolemista on luonnollisia kuolemia, erityisesti sepelvaltimotaudin aiheuttamia. Toinen merkittävä kuolinsyy on hypertermia eli lämpöhalvaus.

Pakarisen mukaan joukkoon mahtuu myös lauteilta putoamisia, myrkytyksiä, liukastumisia, itsemurhia ja häkämyrkytyksiä.

Tutkimus valmistuu reilun vuoden päästä. Erityisen tarkastelun kohteena ovat sydänperäiset äkkikuolemat. Tarkoituksena on parantaa saunomisen turvallisuutta.

– Yritetään selvittää, miksi sydänsairas ihminen kuolee saunassa, Pakarinen sanoo.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)