Yle: Ministeri ehdottaa sähkön alv:n alennusta

Mika Lintilän mukaan veron alennuksella olisi nopein vaikutus kuluttajille.
Sähköyhtiö Carunan sähköasema Espoossa 7. joulukuuta 2021. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Sähköyhtiö Carunan sähköasema Espoossa 7. joulukuuta 2021. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) ehdottaa sähkön arvonlisäveron (alv) alennusta ensi talvena.

– Sähkön alv on nyt 24 prosenttia. Tiputetaan se 14:ään tai 10:een. Sillä olisi nopein vaikutus, ja se vaikuttaisi kuluttajien laskuun suoraan, Lintilä sanoi Ylen aamussa.

Ministeri Lintilän mukaan sähkön hintakattoa olisi vaikea toteuttaa. Se voisi jopa vaarantaa sähkön tuonnin.

– Mehän tuomme koko ajan sähköä ulkoa, Ruotsista ja Norjasta. Mikäli me vedämme hintakaton, kukaan ei tuo tänne sähköä, jos se heidän myymänsä sähkö on yli sen hintakaton.

Lintilän mukaan ratkaisu sähkön hinnan nousuun on kuitenkin löydettävä nopeasti.

– Usealle on tullut kotiin jo kirje, jossa ilmoitetaan sähkön hinnan noususta. Ratkaisujen pitäisi tulla voimaan luokkaa marraskuusta.

 

Kiinteistöveron uudistus on kirjattu hallitusohjelmaan, mutta sen eteneminen on viivästynyt toistuvasti.
Pääministeri arvioi, että Suomen talous voi kasvaa kaksi prosenttia.
Rahoitus paranisi, jos hyvinvointialueen palvelut saa molemmilla kansalliskielillä.
Mainos