Volodymyr Zelenskyi: Vapaus on aseistettava paremmin kuin tyrannia

Ukrainan presidentti pyytää länsimailta lisää aseapua Venäjää vastaan.
Ukrainan aluepuolustusvoimien jäsen kävelee tuhoutuneen talon edessä Bohdanivkan kylässä. LEHTIKUVA / AFP Genya Savilov
Ukrainan aluepuolustusvoimien jäsen kävelee tuhoutuneen talon edessä Bohdanivkan kylässä. LEHTIKUVA / AFP Genya Savilov

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi on julkaissut Twitterissä englanninkielisen videon, jolla hän pyytää lisää aseapua Ukrainalle taistelussa Venäjää vastaan.

– Ilman lisäaseita tästä sodasta tulee loputon verilöyly, joka levittää kurjuutta, kärsimystä ja tuhoa. Mariupol, Butša, Kramatorsk – tätä listaa jatketaan. Kukaan ei pysäytä Venäjää paitsi raskaasti aseistettu Ukraina, Zelenskyi kirjoittaa Twitterissä.

Videolla Zelenskyi kertoo, että Ukraina tarvitsee muun muassa lisää raskasta tykistöä, panssaroituja ajoneuvoja, ilmatorjuntajärjestelmiä ja taistelukoneita.

– Mitä tahansa Venäjän joukkojen torjumiseksi ja niiden sotarikosten lopettamiseksi.

Näiden aseiden avulla voidaan Zelenskyin mukaan pelastaa miljoonia ukrainalaisia ja miljoonia eurooppalaisia.

– Vapaus on aseistettava paremmin kuin tyrannia. Länsimailla on kaikki, mitä siihen tarvitaan. Lopullinen voitto tyranniasta ja pelastettujen ihmisten määrä riippuu niistä. Aseistakaa Ukraina nyt puolustamaan vapautta, Zelenskyi sanoo.

ISW:n mukaan Venäjä on kärsinyt hämmästyttävät tappiot valtaamaansa neliökilometriä kohden.
Venäjä hyödyntää yhä enemmän Ukrainan pulaa ilmatorjuntaohjuksista.
Mainos