Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi syyttää pormestari Vitali Klitškoa valmistautumattomuudesta Kiovan energiakatkoihin sekä venäläisiin hyökkäyksiin. Klitško kiistää kritiikin ja hänen mukaansa presidentti yrittää päästä hänestä eroon, uutisoi Seznam Zprávy.
Ukraina on puolustanut itseään laajamittaista hyökkäystä vastaan pian viisi vuotta, ja Venäjä on iskenyt Ukrainan energiasektoriin jatkuvasti talvikausilla. Viime talvena lämpötilat laskivat -20 asteeseen, ja monet ukrainalaiset jäivät ilman sähköä, lämpöä tai vettä Venäjän hyökkäysten vuoksi. Viime aikoina on raportoitu jälleen sähkökatkoista Ukrainasta.
Kun lämpötilat lähestyvät nollaa, generaattoreiden melu on palannut Kiovan kaduille ja asukkaat odottavat keskuslämmityksen palaamista. Vesikatkot kestävät tunteja ja niitä on useammin kuin aiempina vuosina. Sähkökatkot pysäyttävät usein myös metroliikenteen.
Zelenskyi raportoi sosiaalisessa mediassa neuvotteluista alueiden tilanteesta.
– Pahin tilanne on Kiovassa, jossa ihmiset ja yritykset kohtaavat pitkäaikaisia sähkö- ja vesikatkoja. Tilanne on hyvin vakava. Itse asiassa nämä ovat seurauksia kunnallisen tason päätösten noudattamatta jättämisestä lämmityskauden valmistelusta ja Venäjän operaatiosta Ukrainan energiasektoria vastaan, hän kirjoitti.
Kiovan pormestari puolestaan syytti maan hallitusta kaupungin resilienssisuunnitelman hyväksymisen viivästyttämisestä ja kutsui kritiikkiä manipuloinniksi.
– Minkä tahansa tarkan päätöksen noudattamatta jättäminen ”kaupunkitasolla” (kuten presidentti väittää) johti valmistautumattomuuteen?, hän sanoi Telegramissa.
– Keskushallitus, pyrkiessään päästä eroon Klitškosta millä tahansa keinolla, luomalla jatkuvia esteitä eikä auttamalla pääkaupunkia, tuhoaa käytännössä Kiovaa, hän kirjoitti.
Kyseessä on kahden poliitikon pitkään jatkuneet kiistat Zelenskyin (joka on johtanut maata vuodesta 2019) ja Klitškon välillä, joka on ollut Kiovan pormestari vuodesta 2014. Ukrainan laki ei salli vaaleja sodan aikana, ja molemmat miehet pysyvät näin viroissaan.
Esimerkiksi Zelenskyi arvosteli vuonna 2023 Kiovan viranomaisia kaupungin pommitussuojien tilasta. Tämä tapahtui sen jälkeen, kun kolme ihmistä kuoli heidän mennessään turvakotiin, joka olikin suljettu. Samaan aikaan Klitško syytti Zelenskyiä poliittisten irtopisteiden keräämisestä hyökkäämällä häntä vastaan.