Amerikkalaisen sotahistorioitsijan Max Bootin mielestä Ukrainalle pitäisi nyt toimittaa lisää HIMARS-raketinheittimiä sekä taktisia ohjusjärjestelmiä (ATACMS). Aseapua voitaisiin Bootin mukaan täydentää vielä länsimaisilla hävittäjillä ja panssarivaunuilla.
– Jos länsi toimittaa kaikki nämä aseet, Ukraina voisi ryhtyä vastahyökkäykseen ja ottaa takaisin menetettyjä alueita etelässä ja idässä, mikä auttaisi lopettamaan sodan, hän toteaa Washington Postin mielipidekirjoituksessa.
Yhdysvallat on Bootin mukaan tähän asti varonut raskaiden aseiden toimittamista Ukrainalle, koska presidentti Joe Bidenin hallinto on pelännyt sen laajentavan sotaa. Hallinnon edustajien mukaan näin pyritään välttämään ”kolmas maailmansota”.
– Ukraina ei saa käyttää HIMARS-järjestelmiä edes maan toiseksi suurimman kaupungin Harkovan pommituksen lopettamiseen, koska venäläiset tykistöpatterit sijaitsevat Venäjän maaperällä, Boot toteaa.
Sotahistorioitsijan mukaan huoli sodan laajenemisesta asetoimitusten takia on kuitenkin turha. Venäjän presidentti Vladimir Putin on hänen mielestään ”riittävän rationaalinen”, jotta tämä ymmärtää, että Venäjän armeijalla ei olisi mahdollisuuksia sodassa Natoa vastaan.
– Biden on paljon vahvemmassa asemassa kuin Putin, mutta hän käyttäytyy kuin olisi heikompi. Emme saa antaa Putinin estää meitä tekemästä kaikkeamme Ukrainan auttamiseksi. [Vladimir] Putinin pitäisi pelätä meitä enemmän kuin me häntä, Boot kirjoittaa.
Max Boot gets this perfectly right. The US is much stronger than Russia and we should act like it by providing the military aid to Ukraine that will end this war (and the global wheat shortage, inflation, and energy price spike) ASAP @MaxBoot. https://t.co/vTG6EopjbQ
— Terry Virts (@AstroTerry) July 27, 2022