Ukrainan hätätilaministeriön jakamaa kuvaa droneiskun tuhojen torjunnasta Mykolaivista keskiviikkona. / DSNS.GOV.UA

Vladimir Putinilta kylmäävä selitys iskuille Ukrainan energiakohteisiin

Presidentti tapasi torstaina vastinpariaan Aljaksandr Lukašenkaa ja perusteli tuhoja Ukrainassa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Venäjän presidentti Vladimir Putin kutsui maansa tuhoiskuja Ukrainan energiainfrastruktuuriin demilitarisoimiseksi. Putin puhui torstaina tavattuaan Valko-Venäjän presidentiksi julistautunutta Aljaksandr Lukašenkaa Moskovassa.

Venäjä on pyrkinyt tuhoamaan Ukrainan energiantuotantoon liittyviä kohteita jo monta päivää. Myös torstaina ilmahyökkäyksiä tehtiin energialaitoksiin eri puolille Ukrainaa, esimerkiksi Zaporižžjan ydinvoimalan tienoille. Ydintuhon vaara on aiheuttanut laajaa huolta kansainvälisessä yhteisössä. Torstain vastaisena yönä Venäjä iski Ukrainan öljy- ja kaasuyhtiö Naftogazin maanalaisiin kaasunvarastoihin. Torstaina Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin kansliapäällikkö Oleksiy Kuleba kertoi, että Venäjän iskut Harkovan seudulle olivat aiheuttaneet sähkönjakelun katkeamisen noin 200 000 ihmiseltä.

– Olemme viime aikoina havainneet iskun meidän energiainfrastuktuuriamme vastaan. He ovat siis halunneet jättää meidän koulumme ja sairaalamme ilman sähköä, Putin sanoi esimerkiksi pietarilaislehti Fontankan mukaan.

– Me olemme pakotettuja vastaamaan, Putin sanoi ja kutsui Venäjän omia iskuja osaksi ”demilitarisaatiota”.

Putinin puheiden mukaan Venäjä ei ”humanitaarisista syistä” iskenyt Ukrainan energialaitoksiin aiemmin kuluvana vuonna. Tällä hän todennäköisesti pyrki viittaamaan siihen, että huhtikuussa kevät on pidemmällä ja keskilämpötila korkeampi.

Putin väitti myös, ettei Venäjä ole aloittanut sotaa Ukrainassa vuonna 2014 ja kiitteli Valko-Venäjällä yli 20 vuotta putkeen itsevaltaisesti presidentiksi julistautunutta Lukasenkaa siitä, että tämä aloitti Minskin sopimuksiksi kutsuttujen tulitaukoasiakirjojen neuvottelut vuonna 2014. Minskin sopimuksia ei lopulta noudattanut Venäjä eikä Ukraina.

Putinin puheet ovat osin vastaus siihen, että Sveitsi ilmoitti eilen pitävänsä Ukrainan Zelenskyin vahvasti tukeman, rauhanneuvotteluihin tähtäävän huippukokouksen kesäkuun puolivälissä. Venäjää ei ole kutsuttu.

Alla oleva, Ukrainan sisäministeri Ihor Klymenkon jakama video näyttää torstain iskujen aiheuttamia tuhoja Liptsin kylässä Harkovan seudulla. Ainakin kolme ihmistä kuoli. Yksi kuolleista oli lapsi.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)