Vladimir Putin: Voitto on meidän

Punaisella torilla järjestetty paraati oli aiempaa vaatimattomampi.
Venäjän presidentti on varma maansa voitokkuudesta. (Photo by MAXIM SHIPENKOV / POOL / AFP), AFP / LEHTIKUVA / MAXIM SHIPENKOV
Venäjän presidentti on varma maansa voitokkuudesta. (Photo by MAXIM SHIPENKOV / POOL / AFP), AFP / LEHTIKUVA / MAXIM SHIPENKOV

Venäjän presidentti Vladimir Putin vakuutti voitonpäivän puheessaan Moskovassa, että ”voitto on meidän”. Punaisella torilla järjestetty paraati oli kuitenkin The Kyiv Independentin mukaan aiempaa vaatimattomampi, eikä siinä nähty lainkaan sotilaskalustoa.

Ratkaisun taustalla arvioidaan olevan Ukrainan pitkän kantaman droonien kasvava uhka. Moskovassa rajoitettiin paraatin ajaksi myös internetin ja tekstiviestien käyttöä ”turvallisuussyistä”.

Putinin puheessa Ukrainan sota jäi vähälle huomiolle, vaikka Venäjän täysimittainen hyökkäyssota on jatkunut jo yli neljä vuotta. Puhe keskittyi pitkälti toisen maailmansodan muistelemiseen ja natsi-Saksasta saadun voiton 81-vuotispäivään.

– Voitto on aina ollut meidän, ja niin tulee aina olemaankin!, Putin lausui kuitenkin puheensa lopuksi.

Puheessaan Putin muun muassa syytti natseja Neuvostoliiton kulttuurin ja kansojen tuhoamispyrkimyksistä.

– Natsit hyökkäsivät petollisesti Neuvostoliittoon suunnitellen maan ja sen valtavien resurssien valtaamista, sen kulttuurin ja historiallisen perinnön täydellistä tuhoamista sekä lopulta koko monikansallisen neuvostokansan — eli kaikkien Neuvostoliiton kansojen, kansakuntien ja etnisten ryhmien — hävittämistä, orjuuttamista ja kansanmurhan toteuttamista heitä vastaan.

Sanavalinnat ovat The Kyiv Independentin mukaan erikoisia, sillä Venäjän joukkoja on syytetty Ukrainassa sotarikoksista sekä ukrainalaisen kulttuurin ja identiteetin tukahduttamisesta miehitetyillä alueilla.

Paraatissa marssivat ensimmäistä kertaa myös pohjoiskorealaisia sotilaita. Pohjois-Korean diktaattori Kim Jong Un tai Kiinan diktaattori Xi Jinping eivät kuitenkaan osallistuneet tapahtumaan.

Ulkomaisten vieraiden joukossa olivat muun muassa Valko-Venäjän Aleksandr Lukašenka sekä Kazakstanin, Uzbekistanin, Malesian ja Laosin itsevaltaiset johtajat.

Venäjä laajentaa Karjalassa prikaatteja divisiooniksi, muodostaa uuden tykistöprikaatin ja rakentaa uuden varuskunnan.
Venäjä testaa, missä kulkee lännen sietokyky, Jarno Limnell toteaa.
Alueet sijaitsevat Pohjoismaiden ja Baltian maiden rajojen läheisyydessä.
Mainos