Ville Valkonen IS:lle: Onko meillä varaa sinipunahallitukseen?

Kansanedustaja nostaa esiin SDP:n sisäiset linjaerot.
Eduskuntatalo. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Eduskuntatalo. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Kansanedustaja Ville Valkosen (kok) mukaan kokoomuksessa on laajalti huolta siitä, olisiko Suomella varaa sinipunahallitukseen nykyisessä taloustilanteessa. Valkonen kommentoi mahdollista tulevaa hallituspohjaa Ilta-Sanomien haastattelussa.

Hän painottaa, että vaikka kokoomus ja SDP ovat perinteisesti tehneet yhteistyötä kaupungeissa, nykyinen julkisen talouden tilanne asettaa kyseenalaiseksi mahdollisen hallitusyhteistyön.

Hän nostaa esiin SDP:n sisäiset linjaerot ja katsoo, että puolueessa on vahvistumassa ”uusvasemmistolainen, lähes sosialistinen” siipi, joka voi vaikeuttaa kompromissien löytämistä.

Toisaalta hän näkee puheenjohtaja Antti Lindtmanin pragmaattisempana toimijana ja huomioi, että osa SDP:n eduskuntaryhmästä pyrkii tarjoamaan realistisia vaihtoehtoja.

Kuitenkin hänen mielestään käytännön ehdotukset ovat usein ”täysin höttöisiä”, eikä niitä voida pitää uskottavina ratkaisuina nykyisiin taloushaasteisiin.

– Olemme tehneet yhdeksän miljardin sopeutusohjelman, ja silti ensi vuoden nettoalijäämä on yli 12 miljardia. Se on niin pysäyttävä alijäämäluku, ettei sitä pääse karkuun, vaikka olisi miten tulipunainen kommunisti, Valkonen toteaa.

Suurimpana pettymyksenä kuluneella hallituskaudella Valkonen pitää sitä, ettei SDP ole ollut valmis keskustelemaan ehdotuksista työmarkkinauudistuksista. Hän kyseenalaistaa SDP:n strategian ja toteaa, että uudistukset tehdään nyt ilman puolueen osallistumista.

Noora Fagerström ihmettelee Antti Lindtmanin suunnitelmaa perua hallituksen veronalennus.
Länsi-Uudenmaan aluehallituksen puheenjohtajan mukaan vaikuttajaviestintään ei pitäisi käyttää rahaa palvelujen kustannuksella.
Suomessa on professorin mukaan "itäeurooppalainen oikeuskulttuuri", joka on yksilön sijaan hallinnon puolella.
Mainos