Vietnamissa varastettiin 2700 kissaa, eläimet myytiin teurastettaviksi

Poliisi paljasti laajan varkaussarjan, jossa kissoja pyydystettiin öisin asuinalueilta.
Varkaat pyydystivät kissoja öisin asuinalueilla. Kuvituskuva. PEXELS
Varkaat pyydystivät kissoja öisin asuinalueilla. Kuvituskuva. PEXELS
Varkaat pyydystivät kissoja öisin asuinalueilla. Kuvituskuva. PEXELS
Varkaat pyydystivät kissoja öisin asuinalueilla. Kuvituskuva. PEXELS

Vietnamin Hồ Chí Minhissä poliisi on vanginnut 12 henkilöä epäiltyinä laajamittaisista kissavarkauksista. Epäillyt ovat tunnustaneet varastaneensa ja myyneensä noin 2 700 kissaa.

Vietnamin poliisin tiedotteen mukaan kissavarkauksia tehtiin useilla asuinalueilla kaupungissa. Varkaat liikkuivat moottoripyörillä ja käyttivät kissojen pyydystämiseen loukkuja.

Ryhmä toimi pääasiassa iltayhdentoista ja aamuneljän välillä, jolloin kadut olivat hiljaisia ja asukkaat nukkuivat. Epäiltyjen kertoman mukaan yksi ryhmä saattoi pyydystää yön aikana 4–10 kissaa.

Vietnamilaisen VnExpressin mukaan kissoja myytiin eteenpäin teurastettaviksi ja käytettäviksi ruoaksi.

Osa kissoista palautettiin omistajilleen

Poliisi pääsi verkoston jäljille havaittuaan epäilyttävää toimintaa Đông Thạnhin alueella. Heinäkuussa tehdyssä operaatiossa takavarikoitiin 50 kissaa, 55 loukkua, seitsemän moottoripyörää sekä muita varkauksiin liittyviä välineitä.

Takavarikoiduista kissoista 13 on palautettu omistajilleen. Loput eläimet on luovutettu HAVEPAWS-eläinsuojelukeskuksen hoitoon.

Poliisi ilmoitti 4. lokakuuta määränneensä 12 epäiltyä tutkintavankeuteen omaisuusrikosepäilyn vuoksi.

Viranomaiset jatkavat verkoston toiminnan selvittämistä. Poliisi on kehottanut eläimiä ostavia ja teurastavia yrityksiä varmistamaan eläinten alkuperän, jotta varastettuja lemmikkejä ei päätyisi kauppaan.

Kauko Juhantalon eduskunnasta erottaminen oli oikeusmurha, kirjoittaa professori Matti Tolvanen muistelmissaan.
Mainos