Video näyttää kymmeniä autoja Murmanskin alueella, 300 ihmisen väitetään odottavan Suomeen tuloa

Turvapaikanhakijoita on kerääntynyt Venäjän puolelle.
Noin 40 sekunnin videolla näkyy pitkä jono autoja tien molemmin puolin. Kuvakaappaus / Telegram
Noin 40 sekunnin videolla näkyy pitkä jono autoja tien molemmin puolin. Kuvakaappaus / Telegram

Murmanskin alueen kuvernööri Andrei Tšibis on jakanut Telegramissa videon (alla), jossa näkyy tien varsilla keskellä pimeää metsämaisemaa pysäköityinä kymmeniä autoja. Välissä kävelee puhelimiaan näpytteleviä ihmisiä. Yhden auton katolla on useita polkupyöriä.

Myös kuvia turvapaikanhakijoiden teltoista jakaneen Tšibisin mukaan ihmiset odottavat pääsyä Suomen rajan yli Kantalahdessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän väittää, että rajavyöhykkeellä on jumissa 300 ihmistä kymmenestä eri maasta, ja käynnissä on ”humanitaarinen kriisi”, jossa Suomi on luonut ”ruuhkaa keinotekoisesti”.

Kantalahdesta on Sallaan noin 175 kilometriä. Venäjän hybridioperaatiossa Suomesta on hakenut turvapaikkaa pelkästään tämän kuun aikana noin 500 henkilöä.

Rakenteilla oleva esteaita on estänyt jo kaksi luvatonta ylitystä.
Mainos