Venäjän vaikutusvalta on viime vuosina romahtanut, Vladimir Putinin suureellisista unelmista huolimatta. Näin kuvailee Human Rights Foundationin ohjelmajohtaja, korruptio-asiantuntija Casey Michel. The Wall Street Journalissa Michel toteaa Venäjän pitkään viitanneen entisiin neuvostotasavaltoihin ”lähiulkomaina”, ja käytännössä pitäneen niitä etupiirinään. Viimeistään Ukrainan sota kuitenkin osoitti, että Putinin suurvaltaunelmilta puuttuu pohja, ja yhä useammat lähiulkomaat ovat nyt kääntämässä selkänsä Kremlille.
Michel mainitsee esimerkkinä Armenian, jossa länsimieliset voittivat parlamenttivaalit kesäkuun alussa. Putin uhkasi maata Ukrainan kohtalolla, mutta äänestäjät eivät tästä piitanneet. Maata voi siten tuskin pitää venäläisenä vasallina, Michel toteaa.
Moldovassa Venäjän tukema separatistialue Transnistria on taas taloudellisen romahduksen partaalla, eikä paluu Moldovan yhteyteen enää vaikuta mahdottomalta.
Tutkija näkee myös selvän trendin Keski-Aasiassa, jonka maat ovat viime aikoina lähentyneet Kiinaa. Sekä Kazakstanissa että Kirgisiassa historioitsijat ovat näkyvästi ryhtyneet tekemään pesäeroa suureen naapuriinsa. Kazakstanissa maan historia halutaan Neuvostoliiton sijasta sitoa voimakkaammin mongolien Kultaiseen ordaan, ja molemmissa maissa nuoremman polven tutkijat kuvailevat Neuvostoliittoa ja Venäjää imperialistiseksi ja kolonialistiseksi toimijaksi.
– Tämä kehityskulku, jossa entiset siirtomaat etääntyvät vanhoista isäntämaistaan, on tuttu muidenkin imperiumien historiasta. Kun Venäjän strateginen katastrofi Ukrainassa käy yhä ilmeisemmäksi, ei ole yllättävää, että muut entiset siirtomaat lähiulkomaiden joukossa pyrkivät vauhdilla irti Moskovan vaikutusvallasta, Michel kirjoittaa.
Poikkeus joka vahvistaa säännön on hänen mukaansa Valko-Venäjä, joka on lähiulkomaista ainoa selkeä Kremlin liittolainen.
Michel kehottaa Yhdysvaltoja jatkamaan Ukrainan, Armenian ja Moldovan kaltaisten maiden tukemista, ja siten nopeuttamaan Venäjän alueellisen vaikutusvallan romahdusta.
– Yhdysvallat voi auttaa paljastamaan Venäjän todellisuuden: se ei ole maailmanlaajuinen suurvalta, eikä, kiitos Putinin, enää edes alueellisena suurvalta.