Venäjän polttoainepula näkyy nyt myös vesillä. Itä-Siperiassa sijaitsevassa Jakutskissa kymmenet moottoriveneet ja muut alukset ovat jonottaneet kelluvalle huoltoasemalle, jossa polttoaineen myyntiä on rajoitettu ankarasti, kerrotaan viestipalvelu Bluesky’ssa.
Mediatietojen mukaan kelluvalla asemalla myydään enintään 30 litraa polttoainetta venettä kohden. Kanistereihin tankkaaminen on kokonaan kielletty.
Kaupunki sijaitsee Lena-joen varrella, ja vesiliikenne on alueella vilkasta.
Venäjällä on kesän aikana raportoitu uudesta polttoainepulan aallosta, joka on johtanut myyntirajoituksiin useilla alueilla. Uutistoimistojen mukaan ainakin kymmenellä alueella viranomaiset ovat joutuneet jälleen kiristämään polttoaineen jakelua, ja myös Moskovan alueella huoltoasemat ovat rajoittaneet bensiinin myyntiä.
Esimerkiksi öljy-yhtiö Rosneft on kertonut rajoittaneensa bensiinin myynnin 30 litraan ajoneuvoa kohti asemillaan eri puolilla Venäjää.
Taustalla ovat sekä kasvanut kysyntä että Ukrainan iskut Venäjän öljynjalostamoihin. Jalostamojen seisokit ovat heikentäneet kotimaan tarjontaa. Venäjä on yrittänyt paikata tilannetta vientikielloilla, polttoaineen laatuvaatimuksia höllentämällä ja ulkomaan tuonnilla.