Venäjän media: USA suunnittelee sotaa Itä-Ukrainassa

Ukrainan hallitukselle kaavaillun tuen väitetään johtavan 'provokaatioon' Mustallamerellä.

Venäjän valtiollinen media on esittänyt viime viikkojen aikana rajuja väitteitä Yhdysvaltojen antamasta taloudellisesta tuesta Ukrainalle.

Muun muassa Gazetan, RT:n ja Komsomolskaya Pravdan mukaan presidentti Donald Trumpin hallinnon tavoitteena on käyttää Ukrainaa ”puskurivaltiona” Venäjän vastaisessa konfliktissa.

Venäläismedian siteeraamat asiantuntijat arvioivat, että Itä-Ukrainan konfliktin kärjistymistä pyritään hyödyntämään poliittisesti ennen vuoden 2020 presidentinvaaleja Yhdysvalloissa.

– Ennemmin tai myöhemmin Mustallamerellä järjestetään provokaatio, eräs asiantuntija toteaa.

Valeuutisia ja informaatiovaikuttamista seuraava Stopfake-sivusto huomauttaa, että villit spekulaatiot pohjautuvat Yhdysvaltain kongressin kesäkuiseen budjettiesitykseen, jossa Ukrainan hallitukselle esitetään enintään 250 miljoonan dollarin tukea turvallisuuteen ja tiedusteluun.

Mediaväitteiden vastaisesti tukea ei ohjata ”Itä-Ukrainan sotaan” tai ”provokaatioiden” järjestämiseen.

Lakiesityksen mukaan puolustusministeriö Pentagonin pyrkimyksenä on vahvistaa Ukrainan merivoimien kyvykkyyksiä viime marraskuussa sattuneen Kertsinsalmen välikohtauksen seurauksena. Tuolloin kaapattujen ukrainalaislaivojen miehistön jäsenet ovat edelleen vangittuina Venäjällä.

Itä-Ukrainan kriisin ympärillä käytävä informaatiosodankäynti on jatkunut kiivaana kuluneen vuoden aikana. Venäläismedia on levittänyt kesän aikana perättömiä tietoja muun muassa Ukrainan sotilaiden vetäytymisestä rintamalta ”puutteellisten varusteiden” vuoksi.

Yhdysvaltojen on myös kerrottu kuljettaneen Ukrainan alueelle kemiallisia ja ydinjätteitään. Ukrainan ydinturvallisuusviranomainen vahvistaa asiaa selvittäneelle Stopfakelle, ettei Ukrainan alueelle ole koskaan tuotu ulkomailta kyseisiä jätteitä.

Mainos