Venäjän kouluissa pidetään oppitunti vaalien rehellisyydestä

Oppimateriaalin mukaan lapset pääsevät äänestämään satumaan presidentistä.
Venäläisiä koululaisia juhlimassa uuden lukukauden alkua. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / YURI KADOBNOV
Venäläisiä koululaisia juhlimassa uuden lukukauden alkua. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / YURI KADOBNOV

Venäjän opetusministeriö on määrännyt koulut järjestämään 25. syyskuuta oppitunnin, jossa lapsille ja nuorille kerrotaan väitteitä Venäjän vaalien luotettavuudesta ja rehellisyydestä. Asiasta kertoo riippumaton uutissivusto Meduza.

Ministeriö on julkaissut verkossa oppimateriaalit tunnille. Niissä väitetään, että Venäjän vaalijärjestelmässä ”jokaisen mielipide otetaan huomioon” ja että maan vaalien tulokset ovat ”täysin tarkkoja ja objektiivisia”.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Venäjän seuravaat presidentinvaalit on määrä järjestää ensi vuoden maaliskuussa.

Kouluissa lapset ja nuoret pääsevät harjoittelemaan omien vaalien järjestämistä. Yläaste- ja lukioikäiset oppilaat pääsevät äänestämään siitä, mitä uutta heidän kouluilleen pitäisi rakentaa. Tätä nuoremmat lapset äänestävät satumaan presidentistä. Ehdokaslistalla ovat muun muassa Nalle Puh ja noita-akka Baba Jaga.

Mainos - sisältö jatkuu alla

LUE MYÖS:
Koulun historian kirja kirjoitettiin uusiksi Venäjällä – luvut otsikoitu villisti
Venäjän kouluissa ryhdytään ampumaan kovilla panoksilla
Lennokkien taistelukäytön opetus alkaa Venäjän kouluissa

 

Mainos