Ukrainan droonit tekevät iskuja Venäjän komentopaikkoja vastaan Itä-Ukrainan Pokrovskissa, kertoo Ukrainan 7. armeijakunnan tiedottaja, eversti Volodymyr Polevyi.
Venäjä on keskittänyt paljon joukkoja Pokrovskiin ja Myrnohradiin, uutisoi Ukrainan puolustusministeriön alainen ArmyInform-media viitaten Army TV:hen.
– Vihollinen on tuonut kaupunkiin useita yksiköitä ja käyttää sitä eräänlaisena sillanpääasemana yrittäen edetä Hryshynen kautta pohjoisemmaksi Dobropilljan suuntaan, Polevyi kertoo.
Samaan aikaan Ukrainan asevoimat on vahvistanut kykyjään iskeä keskipitkän kantaman drooneilla hyökkääjän operatiivisessa syvyydessä oleviin kohteisiin.
Everstin mukaan tällaiset iskut vaativat erittäin tarkkaa tiedustelutiedon keruuta maastossa ja elektronisesti, koska kohteet sijaitsevat 50–60 kilometrin päässä etulinjasta eli perinteisten tiedustelulennokkien kantaman ulkopuolella.
Ukrainan taistelutoimien tehokkuus perustuu siihen, että hyökkääjän logistiikkaa häiritään selustassa ja samaan aikaan taistelut jatkuvat etulinjassa ja kaupunkialueilla.
Ukrainan asevoimat pyrkii vaikuttamaan drooneilla Pokrovskin ja Donetskin väliseen valtatiehen, jonka kautta venäläiset toimittavat aseita, ammuksia ja muita resursseja.
– Logistiikan heikkeneminen vaikuttaa suoraan etulinjaan, Polevyi sanoo.
Ukrainan asevoimat tunnistaa myös aktiivisesti Venäjän joukkojen keskittämisalueita ja komentopaikkoja Pokrovskissa.
Everstin mukaan nämä kohteet eivät ole enää ”salaisia” ukrainan sotilastiedustelulle, ja niitä tuhotaan vähitellen. Siten heikennetään hyökkääjän komentojärjestelmää operatiivisella ja taktisella tasolla.