Pakistanista kotoisin oleva 24-vuotias Peter kertoo The Moscow Timesille joutuneensa huijatuksi Venäjän armeijaan.
Hän esiintyy lehden haastattelussa peitenimellä, jotta hänen henkilöllisyytensä ei paljastuisi.
Peter kertoo saapuneensa Venäjälle vuonna 2020 lääkäriopintojen perässä. Hän Krasnodarista yliopiston, jossa lääkärin tutkinnon suorittaminen oli huomattavasti edullisempaa kuin Pakistanissa.
Opinnot sujuivat aluksi hyvin, mutta vaikeudet alkoivat, kun hänen perheensä ei enää pystynyt tukemaan häntä taloudellisesti.
Venäjän armeijaan hänet houkuteltiin rahalla.
Eräs toinen lääketieteen opiskelija kertoi Peterille mahdollisuudesta liittyä Venäjän armeijaan vuodeksi. Hänelle luvattiin töitä sairaalasta, Venäjän kansalaisuus ja mahdollisuus saada vuoden armeijapestin jälkeen rahallista tukea opintojen suorittamiseen.
Peter kertoo, että kukaan ei puhunut sotaan joutumisesta.
Todellisuus paljastui vasta sotilassopimuksen allekirjoittamisen jälkeen. Sairaalatyön sijaan hänet määrättiin Ukrainaan.
– Sanoin, etten halua lähteä. He sanoivat, että minut laitetaan viideksi vuodeksi vankilaan, Peter kertoo The Moscow Timesille.
Muutaman viikon kestäneen koulutuksen jälkeen Peter lähetettiin Venäjän miehittämälle Donetskin alueelle. Hänen tehtäviinsä kuului haavoittuneiden kuljettaminen pois etulinjasta.
Syksyllä 2024 Peter haavoittui vakavasti. Sen jälkeen hänet siirrettiin vartiointitehtäviin, mutta häntä painostettiin palamaan rintamalle.
Lopulta vuoden mittaiseksi solmittu sopimus päättyi. Peter pyysi päästä pois armeijasta, mutta yksi hänen komentajistaan vaati häneltä noin 400 000 ruplaa. Hänelle kerrottiin, että mikäli hän ei maksa, pois voi päästä vasta kun sota loppuu.
Sen jälkeen Peter päätti paeta. Hän matkusti lääkärikäynnin varjolla Moskovaan ja jatkoi onnistuneesti matkaansa Venäjän ulkopuolelle. Paossa häntä auttoi venäläisiä sotilaskarkureita auttava järjestö.
Peterin mukaan onnistumisen kannalta ratkaisevaa oli pysyä rauhallisena eikä näyttää pelkoaan mahdollisissa tarkastuksissa.
– Jos pelkäät, he huomaavat sen.
Venäjän armeijasta karkaaminen on hengenvaarallista. Kiinni jäänyt sotilaskarkuri voi saada jopa kymmenen vuoden vankeusrangaistuksen.