Venäjä tarkensi ydinasepuheitaan

Venäjän mukaan se voi turvautua ydinaseisiin vastauksena joukkotuhoaseiden käyttöön liittyvään hyökkäykseen.
Venäjä Topol-M mannertenvälinen ohjus. LEHTIKUVA
Venäjä Topol-M mannertenvälinen ohjus. LEHTIKUVA

Venäjä ulkoministeriö totesi keskiviikkona CNN:n mukaan, että sen ydindoktriini sallii atomiaseiden käytön vain luonteeltaan puolustuksellisella tavalla, ja että suuntaviivat tavoittelevat vain puolustusta.

Venäjän ulkoministeriön lausunnossa todetaan, että maan armeijaa ”ohjaa tiukasti ja johdonmukaisesti periaate, jonka mukaan ydinsotaa ei voida voittaa, eikä sitä saa koskaan käydä”.

– Venäjän opilliset lähestymistavat tällä alalla on määritelty äärimmäisen tarkasti, eivätkä ne anna tilaa laajalle tulkinnalle, ministeriö sanoi.

Ministeriön mukaan nämä lähestymistavat mahdollistavat sen, että Venäjä voi hypoteettisesti turvautua ydinaseisiin yksinomaan vastauksena joukkotuhoaseiden käyttöön, kun valtion olemassaolo on vaarassa.

Lausunto annettiin Yhdysvaltojen ja länsimaisten viranomaisten äskettäin lisääntyneen huolestumisen vuoksi siitä, että Venäjä harkitsisi taktisen ydinaseen käyttöä Ukrainaa vastaan.

Keskiviikkona New York Times kertoi, että Venäjän armeijan viranomaiset ovat keskustelleet siitä, miten ja millä edellytyksillä Venäjä käyttäisi taktista ydinasetta taistelukentällä Ukrainassa.

Venäjän ulkoministeriö totesi lausunnossaan, että se vahvistaa sitoutumisensa Kiinan, Venäjän, Ranskan, Britannian ja Yhdysvaltojen 3. tammikuuta allekirjoittamaan yhteiseen julkilausumaan ydinsodan estämisestä.

– Kehotamme muita ”ydinviiden” valtioita osoittamaan käytännössä halukkuutensa työskennellä tämän ensisijaisen tehtävän ratkaisemiseksi ja luopumaan vaarallisista yrityksistä loukata toistensa elintärkeitä etuja samalla, kun tasapainoillaan suoran aseellisen konfliktin partaalla, mikä voi johtaa katastrofaalisiin seurauksiin, ministeriö sanoi.

Monille autotalli on ainoa mahdollisuus hankkia oma asunto esimerkiksi Moskovasta.
Venäjän BKT:n kasvun arvioidaan jäävän tänä ja ensi vuonna vain noin prosenttiin.
Asiantuntijan mukaan Euroopan pitää lisätä painetta Kremliä kohtaan.
Mainos