Venäjä rakentaa Kaliningradin alueelle Puolan ja Liettuan lähistölle suurta pitkän kantaman tutkajärjestelmää, jonka arvioidaan voivan havaita kohteita syvältä Länsi-Euroopasta.
Belgialainen Nieuwsblad kertoo rakennustöiden olevan käynnissä Gvardejskin lähellä Kaliningradissa. Tiedot perustuvat suomalaislähtöisen ICEYE:n satelliittikuviin, joita saksalainen Frankfurter Allgemeine Zeitung on tarkastellut.
Kuvissa näkyy kolme yli puoli kilometriä pitkää antennirivistöä, jotka on aseteltu tähtimäiseen muodostelmaan. Aluetta ympäröi kaksinkertainen aitaus.
Asiantuntijoiden mukaan kyseessä on niin sanottu horisontin taakse näkevä eli OTH-tutka. Järjestelmän tarkkaa tyyppiä tai suorituskykyä ei ole Venäjän puolelta vahvistettu, mutta julkisuudessa sen mahdolliseksi kantamaksi on arvioitu noin 900–3 200 kilometriä.
Tällaisella kantamalla Venäjä voisi Kaliningradista seurata sotilaallista toimintaa Puolan ja Baltian maiden lisäksi Saksassa ja huomattavasti kauempana Länsi-Euroopassa. Mahdollinen havaintoalue voisi ulottua Ranskaan ja Britanniaan saakka.
Tutka näkee horisontin taakse
Tavallinen tutka on käytännössä riippuvainen suorasta näköyhteydestä kohteeseen, minkä vuoksi maan kaarevuus rajoittaa sen kantamaa.
OTH-tutka käyttää lyhytaaltoalueen radiosignaaleja, jotka voivat heijastua ionosfääristä takaisin maanpinnalle. Näin järjestelmä voi havaita esimerkiksi lentokoneita ja ohjuksia selvästi horisontin takaa.
Kaliningradin sijainti lisää järjestelmän merkitystä Naton kannalta. Venäjän erillisalue sijaitsee Puolan ja Liettuan välissä Itämeren rannalla, ja siellä toimii jo ennestään muun muassa laivastoon, ilmapuolustukseen ja elektroniseen sodankäyntiin liittyviä järjestelmiä.
ICEYE:n turvallisuusarviossa Kaliningradissa on tunnistettu yli 20 elektronisten signaalien tiedusteluun tai häirintään liittyvää laitosta, ja lisää on suunnitteilla.
Vahvaa häirintäkykyä
Kaliningrad on ollut viime vuosina esillä erityisesti Itämeren GPS-häirinnän vuoksi.
Verkkouutiset kertoi viime vuonna Kaliningradissa sijaitsevasta Tobol-järjestelmästä, jolla voidaan vaikuttaa satelliittisignaaleihin. Elektroninen häirintä on vaikuttanut viime vuosina Itämeren lento- ja meriliikenteeseen.
Uuden tutkan havaitsemisessa käytettiin ICEYE:n SAR-tutkasatelliitteja. Ne pystyvät kuvaamaan maanpintaa myös pimeässä ja pilvipeitteen läpi.
Suomalaislähtöisen yhtiön satelliittikyvyllä on nykyisin merkittävä rooli myös eurooppalaisessa sotilastiedustelussa. Puola otti tänä vuonna käyttöön oman ICEYEn toimittaman tiedustelusatelliittijärjestelmän.
Uuden Kaliningradin laitoksen käyttöönoton aikataulusta tai lopullisesta suorituskyvystä ei ole julkista tietoa.