Venäjä ja Moldova karkottivat diplomaatteja

Ukrainan torjuma venäläinen ohjus putosi Moldovan puolelle.
Venäjän ulkoministeriön rakennus Moskovassa. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / ALEXANDER NEMENOV
Venäjän ulkoministeriön rakennus Moskovassa. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / ALEXANDER NEMENOV

Venäjä ja Moldova ovat ilmoittaneet diplomaattisista karkotuksista sen jälkeen, kun Ukrainan torjuma venäläinen ohjus putosi kylään Pohjois-Moldovan alueelle.

Asiasta kertoo Radio Libertyn venäjänkielinen sivusto Radio Svoboda.

Moldovan ulkoministeriö ilmoitti ensin Venäjän suurlähetystön työntekijän karkottamisesta ja vastauksena siihen Venäjän ulkoministeriö ilmoitti karkottavansa Moldovan suurlähetystön työntekijän.

Venäjä ampui maanantaina kymmeniä ohjuksia Ukrainaan. Ohjukset osuivat muun muassa energialaitoksiin, mikä aiheutti sähkö- ja vesikatkoja.

Yksi Ukrainan torjumista venäläisistä ohjuksista putosi Moldovan puolelle ja aiheutti lieviä vahinkoja, mutta kukaan ei loukkaantunut tilanteessa.

Euromaidan Pressin mukaan hyökkääjä valloitti kesäkuussa noin 30 000 neliökilometrin verran alueita, mutta menetti yli tuplasti enemmän.
Ilmahyökkäys kohdistettiin tavallista enemmän asuinalueille, jotta saataisiin aikaan mahdollisimman paljon uhreja, arvioi virolaisasiantuntija.
Venäjän johtaja vaikuttaa uppoutuneen Ukrainan sodan yksityiskohtiin tavalla, joka irtautuu yhä selvemmin todellisuudesta.
Mainos