Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Lohikoski kiistää tiedotteessaan väitteet, joiden mukaan vasemmisto olisi hiljaa Iranin kansannoususta. Lohikoski viittaa kristillisdemokraattien eduskuntaryhmän puheenjohtajan Peter Östmanin ulostuloon aiheesta, sekä europarlamentaarikko Ville Niinistön viestipalvelu X:n päivitysketjuun, josta uutisoi Iltalehti.
– Kaikkien katse kuuluukin olla juuri nyt Iranissa, mutta toivoisi että kollegat Östman ja Niinistö varmistaisivat ennen lausuntojaan, etteivät puhu puutaheinää. Me vasemmiston eduskuntaryhmässä olemme ottaneet kantaa Iranin mielenosoittajien puolesta. Sekä minun että puolueen puheenjohtajan somekanavista voi käydä asian varmistamassa, Lohikoski lataa.
Niinistö ei tosin kohdistanut suoraan syytöksiä vasemmistoliiton nykyisille johtohahmoille, vaan mainitsi ”perinnelaitavasemmiston” edustajan Erkki Tuomiojan.
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole ottanut Iranin tilanteeseen kantaa viime viikkoina lainkaan viestipalvelu X:ssä. Lohikoski vahvistaa Verkkouutisille, että hänen tiedotteessaan mainitsemansa kannanotot ovat tapahtuneet Instagramissa.
Iranissa maan hallinto on aloittanut väkivaltaisen vastarinnan tukahduttaakseen noin kaksi viikkoa sitten alkaneet mielenosoitukset hallintoa vastaan. Iranin mielenosoituksista tihkuu vain vähän tietoja, sillä Iran sulki viestiyhteydet ulkomaailmaan.
Suomessa "perinnelaitavasemmistoa" joka reflektiivisesti ymmärtää kaikkea mikä vastustaa "USA-imperialismia" on vähän. Ehkä Erkki Tuomioja on ainoita näkyviä hahmoja siinä.
Europarlamentissa näkyy kun vasemmistoryhmän pohjoismaiset tukevat Ukrainaa, keski- ja etelä-Eurooppa ei.
— Ville Niinistö (@VilleNiinisto) January 11, 2026
LUE MYÖS:
”Vihervasemmiston hiljaisuus paljastaa kaksinaismoralismin”





