Yhdysvaltain tautikeskuksen julkaisussa Emerging Infectious Diseases kansainväliset terveysasiantuntijat kertovat, että Euroopassa on syntynyt mahdollisesti uusi sukupuolitauti, dermatofiloosi eli mutakuume.
Asiasta kertoi ensimmäisenä Suomessa Yleisradio.
Mutakuumetta on aiemmin tavattu pääasiassa eläimillä, kuten hevosilla ja lehmillä. Suomessa se tunnetaan eläimillä kurarupena. Satunnaisia ihmistartuntoja on ilmennyt esimerkiksi ratsastaessa.
Mutakuume aiheuttaa hilseileviä ihovaurioita, paukamia ja märkärakkuloita eri puolille kehoa.
Euroopan tautienehkäisy- ja -valvontakeskus ECDC:n mukaan ihmistartuntoja esiintyy nyt lähinnä miehillä, jotka ovat käyneet homosaunoissa Ranskassa, Espanjassa, Saksassa ja Ruotsissa. Tartunnat ovat tapahtuneet seksin välityksellä tai muunlaisessa läheisessä ihokontaktissa.
Lisäksi tautia on tavattu Norjassa taistelulajien harrastajilla. ECDC:n mukaan 70 ihmistä oli saanut mutakuumetartunnan kesäkuun puoliväliin mennessä.
Tautiryppäät ovat olleet paikallisia ja verrattain pieniä. Sairastuneet ovat parantuneet tavallisilla antibiooteilla.