Kansanedustajista lähes puolet eli 48 prosenttia on yhä kolmoisroolissa eli toimii samanaikaisesti kansanedustajana, aluevaltuutettuna ja kunnanvaltuutettuna. Asia käy ilmi Uutissuomalaisen selvityksestä.
Selvityksen mukaan 14 kansanedustajaa on eduskuntavaalien jälkeen luopunut joko aluevaltuutetun tai kunnanvaltuutetun tehtävästään. Tällä hetkellä kolmoisroolissa toimii 200 kansanedustajasta 97. Kuntaliiton laskelman mukaan huhtikuun eduskuntavaalien jälkeen kolmella päätöksenteon tasolla toimi 111 kansanedustajaa.
Lisäksi kolme kansanedustajaa kertoo Uutissuomalaiselle aikovansa luopua aluevaltuutetun tehtävästä jo ennen vuoden 2025 alue- ja kuntavaaleja. Yksitoista kansanedustajaa ei ole vielä päättänyt suuntaan eikä toiseen.
Uutissuomalaisen selvityksen mukaan kuusi ministeriä toimii kolmoisroolissa eli on kansanedustajan ja ministerin työn lisäksi alue- ja kunnanvaltuustossa.
Kolmoisroolissa ovat maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah (kd.), puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.), kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikonen (kok.), tiede- ja kulttuuriministeri Sari Multala (kok.), ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen (kok.) ja valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.).
Kuntaliiton tutkimuspäällikön Marianne Pekola-Sjöblomin mukaan ministerien kolmoisrooli ei ole ongelmaton ajankäytön ja jääviyden näkökulmasta. Hänen mielestään erityisesti kunta- ja alueministerin ja valtiovarainministerin luottamustehtävät myös kunta- ja hyvinvointialuepäättäjänä tuntuvat erikoisilta.
Uutissuomalaisen selvityksessä asiaa kysyttiin kaikilta 111:ltä kolmoisroolissa toimivalta kansanedustajalta. Kyselyyn vastasi 59 kansanedustajaa. Tiedot loppujen 52 kansanedustajan luottamustoimista on hankittu julkisista lähteistä.