– Olemme puolustusministeri (Oleksi) Reznikovin kanssa olleet tiiviissä yhteydessä taistelukentällä tapahtuvista muutoksista ja työskentelemme vastataksemme Ukrainan pyyntöihin uusista valmiuksista, erityisesti sen tarpeisiin pitkän kantaman tulen, panssareiden ja rannikkopuolustuksen osalta, sanoi Yhdysvaltain puolustusministeri Lloyd Austin avauspuheenvuorossaan Ukrainan puolustuskontaktiryhmän kokouksessa Brysselissä, kertoo Ukrinform.
– Auttaakseen Ukrainaa puolustautumaan Yhdysvallat on toimittanut sille haupitseja ja Javelin-ohjuksia sekä valtavia määriä ammuksia, lennokkeja, Mi-17-helikoptereita, vastatykistötutkia, taktisia ajoneuvoja ja elektronisia häirintälaitteita. Kumppaneidemme kanssa koulutamme myös Ukrainan joukkoja uusiin kykyihin ja olemme sitoutuneet tekemään vielä enemmän, Austin jatkoi.
Pentagonin päällikön mukaan Ukrainalla on edessään ratkaiseva hetki taistelukentällä.
– Emme voi aliarvioida Ukrainan kohtaamaa haastetta. Venäjä käyttää pitkän kantaman tulta yrittääkseen vallata Ukrainan asemat ja Venäjä jatkaa Ukrainan pommittamista umpimähkäisesti ja piittaamatta siviileistä. Meidän on siis vahvistettava yhteistä sitoutumistamme Ukrainan puolustukseen ja meidän on ponnisteltava entistä kovemmin varmistaaksemme, että Ukraina pystyy puolustamaan itseään, kansalaisiaan ja aluettaan, Austin sanoi.
Yhdysvaltain puolustusministeri varoitti erehtymästä sodankonfliktin luonteesta.
– Venäjän provosoimaton ja puolustelematon hyökkäys ei ole vain uhka Ukrainalle. Se on uhka Euroopan turvallisuudelle ja loukkaus sääntöihin perustuvaa kansainvälistä järjestystä kohtaan.
– Meidän on jatkettava (apua) vastataksemme tähän haasteeseen. Ukrainan sotilaat ja kansalaiset tekevät juuri niin, ja he puolustavat maataan päättäväisesti, sitkeästi ja kekseliäästi, ja he ovat inspiroineet meitä kaikkia ja he tarvitsevat apuamme, Austin sanoi.





