USA vahvisti jatkuvan tukensa Ukrainalle

Ukrainan presidentin kansliapäällikkö Andriy Yermakin johtama valtuuskunta vieraili Yhdysvalloissa.
Ukrainan presidentin kansliapäällikkö Andriy Yermak. AFP/LEHTIKUVA/BRENDAN SMIALOWSKI
Ukrainan presidentin kansliapäällikkö Andriy Yermak. AFP/LEHTIKUVA/BRENDAN SMIALOWSKI

Yhdysvaltain ulkoministeriön tiedottaja muistutti myös presidentin vahvistaneen tuen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Keskusteluissaan Ukrainan kanssa Yhdysvallat on aina vahvistanut olevansa valmis tukemaan edelleen Ukrainan kansaa heidän pyrkimyksissään vastustaa Venäjän hyökkäystä ja vahvistaa maan kriittistä infrastruktuuria, joka kärsii toistuvista Venäjän hyökkäyksistä, sanoi Yhdysvaltain ulkoministeriön tiedottaja Matthew Miller Washingtonissa maanantaina Ukrinformin mukaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Kaikissa keskusteluissamme Ukrainan hallituksen kanssa teemme selväksi, että jatkamme heidän tukenaan, Miller totesi kommentoidessaan Ukrainan presidentin kansliapäällikkö Andriy Yermakin johtaman valtuuskunnan tapaamista Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinkenin kanssa.

Miller korosti, että Washington ilmaisee jatkuvasti samanlaisia viestejä, myös Yhdysvaltain presidentin tasolla. Tässä yhteydessä hän muistutti Joe Bidenin äskettäin pitämästä puheesta kansakunnalle, kun hän pyysi kongressia antamaan lisäapua Ukrainalle.

Mainos