Ukrainan panssarivaunun väitetään tuhonneen kohteen yli kymmenen kilometrin päästä

T-64-vaunu tulitti kohdettaan kymmeniä kertoja epäsuoralla tulella.
Tuhoutunut Venäjän panssarivaunu Ukrainassa. / mil.gov.ua
Tuhoutunut Venäjän panssarivaunu Ukrainassa. / mil.gov.ua

Ukrainan asevoimien yksikkö väittää tuhonneensa Venäjän panssarivaunun harvinaisen suuren etäisyyden päästä.

T-64BV-taistelupanssarivaunua oli käytetty tykistön tukena, eli se oli tulittanut hyökkääjän asemia epäsuoralla tulella. Vaunun väitetään osuneen 125 millimetrin tykillään 10,6 kilometrin päässä sijaitsevaan kohteeseen.

Venäjän panssarivaunun tuhoaminen vaati yhteensä 20 ammusta. Osuma havaittiin lennokilla.

Ukrainan panssarimiehistöt käyttävät erityistä tähtäysohjelmistoa oikean tulituskulman laskemiseksi epäsuorassa tulessa. Osumatarkkuutta korjataan jatkuvasti lennokkien havaintojen perusteella.

Puolustusvoimien entinen tiedustelupäällikkö, kenraalimajuri (evp.) Pekka Toveri huomauttaa taistelupanssarivaunujen ampuneen epäsuoraa tulta jo toisessa maailmansodassa. Kylmän sodan aikaisissa neuvostoliittolaisissa T-55-vaunuissa oli korotustasaimet ja ampumataulukot epäsuoraa ammuntaa varten.

Suomessa vastaavaa ei ole harjoiteltu, sillä tykistöaseita on suuri määrä verrattuna panssarivaunuihin.

– Meilläkin sitä kai on kokeiltu mutta ei koskaan koulutettu laajemmin. Vaunuja vähän, tykistöä paljon, Pekka Toveri tviittaa.

Presidenttien on määrä tavata Nato-kokouksen yhteydessä ja keskustella keinoista sodan lopettamiseksi.
Puolustaja menetti kaupungin talvella, mutta jatkaa edelleen hyökkääjän asemien tuhoamista kaupungissa.
Mainos