Ukrainan pääministeri eroaa – ”Muutamme strategiaamme”

Presidentti Volodymyr Zelenskyi halusi muutoksia hallitukseen.
Ukrainan pääministeri Julija Svyrydenko eroaa. AFP / LEHTIKUVA / ANDRII NESTERENKO
Ukrainan pääministeri Julija Svyrydenko eroaa. AFP / LEHTIKUVA / ANDRII NESTERENKO

Ukrainan pääministeri Julija Svyrydenko jättää tehtävänsä, uutisoi The Kyiv Independent. Taustalla on presidentti Volodymyr Zelenskyin toive muutoksista maan hallituksessa.

Presidentti ilmoitti sunnuntaina viestipalvelu X:ssä Ukrainan muuttavan ”poliittista strategiaansa”.

– Uusia haasteita ja uusia tehtäviä on edessä. Työtä Ukrainan etulinjassa ja raja-alueilla, jotka joutuvat Venäjän hyökkäysten kohteeksi päivittäin, on vahvistettava merkittävästi. Odotan armeijan saavan sen kaipaamaa kalustoa, mukaan lukien erimallisia drooneja, Zelenskyi kirjoitti.

– Talveen valmistautuminen on keskeinen prioriteetti, ja Ukrainan on oltava valmis jokaiseen mahdolliseen uhkaan. Valtionyhtiöiden uudistamista, josta Ukrainan kriisinkestävyys pitkälti riippuu, on vauhditettava. Myös Ukrainan ja sen kumppaneiden väliset jälleenrakennusta koskevat sopimukset vaativat oman ja keskittyneen huomionsa. Tämän vuoksi Ukrainassa toteutetaan henkilöstömuutoksia, joilla varmistetaan päivitetyn poliittisen strategian toteuttaminen.

Zelenskyi kertoo tulleensa pääministeri Svyrydenkon kanssa siihen tulokseen, että hallitukseen johtoon kaivataan uutta verta. Presidentti kirjoittaa X:ssä olevansa kiitollinen vuoden tehtävässä toimineen pääministerin palveluksesta, ja kertoo tälle olevan luvassa uusi tehtävä ”keskeisen liittolaisen” parissa.

Myös lainvalvontaviranomaisten johdossa tulee tapahtumaan muutoksia, Zelenskyi ilmoitti.

Uuteen laajaan liikekannallepanoon liittyisi uusia pakkokeinoja ja aiempaa laajempien väestöryhmien värväämistä.
Brittiläinen Nyan on ollut käytössä jo puoli vuotta, ja ukrainalainen Dovbush T40 tulee pian käyttöön.
Toimitettu määrä on kuitenkin pieni, ja maa tarvitsee huomattavasti lisää ohjuksia Venäjän iskujen torjumiseksi, sanoo Volodymyr Zelenskyi.
Mainos