Ukrainan droonit iskivät, Venäjän FSB:lle kävi pahasti

Ukrainan mukaan Venäjän tappiot voivat olla jopa sata kuollutta tai loukkaantunutta. Pitkän kantaman pakotteet toimivat, sanoi presidentti.
Kuvakaappaus SBU:n räjähdedroonin kuvaamalta videolta. / T.ME/SBUkr
Kuvakaappaus SBU:n räjähdedroonin kuvaamalta videolta. / T.ME/SBUkr

Ukraina on iskenyt Venäjän turvallisuuspalvelu FSB:n käyttämään rakennukseen Hersonin miehitetyllä alueella.

Asiasta kertovat Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi viestipalvelu X:ssä sekä turvallisuuspalvelu SBU viestipalvelu Telegramissa. Zelenskyin mukaan noin sata Venäjän sotilasta on loukkaantunut tai saanut surmansa iskussa.

– Venäjän täytyy ymmärtää, että heidän on lopetettava sotansa, Zelenskyi kirjoittaa.

Venäjä on perustanut turvallisuuspalvelu FSB:lle toimiston miehitetylle alueelle. Hyökkääjä ylipäätään levittää infrastruktuuriaan, hallinnollisia toimintojaan ja kulttuuriaan miehittämilleen alueille mahdollisimman nopeasti ja tehokkaasti. Tämä on osa heidän venäläistämispolitiikkaansa.

Zelenskyi kertoo viestissään, että turvallisuuspalvelu SBU:n erikoisoperaatiokeskus Alphan sotilaat ovat saavuttaneet hyviä tuloksia. Miehitetyllä alueella sijainnut Pantsir-S1-ilmatorjuntajärjestelmä on tuhottu ja FSB:n päämajaan isketty.

– Pelkästään tämän yhden operaation ansiosta Venäjän tappiot ovat noin sata kuollutta ja haavoittunutta miehittäjää. Ukrainan keskipitkän ja pitkän kantaman pakotteet toimivat, Zelenskyi viittasi drooni-iskuihin ja niiden tehokkuuteen.

Mahdollisia tappiolukuja ei ole ollut mahdollista tarkistaa mistään toisesta lähteestä. Venäjän valtio-ohjauksessa olevat mediat eivät olleet kertoneet asiasta mitään joitakin tunteja sen jälkeen kun tieto oli alkanut levitä sosiaalisessa mediassa.

Ukraina on iskenyt toistuvasti Venäjän öljynjalostamoihin.
Ukrainan sotilastiedustelu murtautui venäläisen tutkimusinstituutin tietojärjestelmiin.
Mainos