Mielenilmaus Lvivin kaupungissa Länsi-Ukrainassa 19. helmikuuta. / LEHTIKUVA / AFP Yuriy Dyachyshyn

Ukrainalaisnaisen koskettava viesti: Elämä on tässä ja nyt

Veitsenterällä on Maria Berlinskan mielestä paljon enemmän kuin Ukrainan kohtalo.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Venäjän aloitettua vuonna 2014 sotatoimet Ukrainaa vastaan taide- ja kulttuuriprojektien parissa toimineen nuoren ukrainalaisen Maria Berlinskan elämä muuttui kertaheitolla.

– Kun venäläisjoukot tulivat, minulle oli välittömästi selvää, että haluan rintamalle, Länsi-Ukrainan Kamianets-Podilskyista kotoisin oleva Berlinska kertoi Verkkouutisille Kiovassa kesällä 2017.

Taistelujoukkoihin naisia ei silloin kelpuutettu, joten Berlinska hankki ensin lentotiedustelukoulutuksen Ranskassa ja palasi sitten kehittämään lennokkeihin perustuvaa tiedustelu- ja tulenjohtotoimintaa Itä-Ukrainaan. Jo vuonna 2017 hän luonnehti lennokkien roolia nykyaikaisella taistelukentällä keskeiseksi.

Nyt Venäjä on keskittänyt Ukrainan läheisyyteen läntisten tiedustelutietojen mukaan jopa 180 000 sotilasta, joiden pelätään pian aloittavan Euroopan laajamittaisimman hyökkäyksen sitten toisen maailmansodan. Berlinska kertoo Facebook-päivityksessään saavansa maanmiehiltään paljon kysymyksiä hyökkäyksen todennäköisyydestä ja siitä, kuinka sen uhkaan kannattaisi varautua. Hän ei anna aiheesta haastatteluja, mutta avaa näkemyksiään päivityksensä yhteydessä.

– Syttyykö suursota? Sota on jo käynnissä. Eskaloituuko sota ohjusiskuiksi ja panssarihyökkäyksiksi? Hyvä kysymys. Olen varma, että niin tapahtuu ennemmin tai myöhemmin, hän kirjoittaa.

Vladimir Putin ottaa riskiä juuri niin paljon kuin hänelle sallitaan. Nato-maiden heikkous ja hajaannus lisäävät hyökkäyksen uhkaa, hän sanoo.

Putin pyrkii hänen mukaansa itsenäisen Ukrainan valtion tuhoamiseen ja Naton hajottamiseen tai ainakin sen typistämiseen silkaksi paperitiikeriksi.

– Suurin virhe, jonka maailma voi nyt tehdä, olisi nyt uskoa, että kyse olisi vain Ukrainasta ja että Putin keskittyisi vain siihen.

“Jos sinulla on voimia taistella”

Kysymyksiin siitä, kuinka hyökkäyksen uhkaan pitäisi varautua, Berlinska vastaa napakasti.

– Mitä tehdä? Valmistaudu rauhallisesti. Totuttele ajatukseen, että meillä on nyt vuosia jatkuva sota, kuten Israelissa, hän sanoo.

Sota päättyy hänen mukaansa Venäjän romahdukseen, Ukrainan valtaukseen tai johonkin, mitä ei voida ennalta tietää. Putinin Venäjää hän kuvaa kaikesta pullistelustaan huolimatta savijaloilla seisovaksi jättiläiseksi, joka saattaa suotuisissa olosuhteissa romahtaa muutamassa kuukaudessa Neuvostoliiton tavoin.

– Jos osaat ja/tai sinulla on voimia taistella, ilmoittaudu mukaan puolustukseen. Hanki ensiapukoulutusta etulinjan ensihoitajilta, se voi pelastaa sinut ja läheisesi. Opettele englantia, siitä on paljon hyötyä, hän kehottaa.

– Jos puhut jo englantia tai muita kieliä, lähde mukaan informaatiosotaan – kirjoita viestejä, artikkeleita, kerro totuus toimittajille, ulkomaisille kollegoille ja kumppaneille, hän jatkaa.

”Pitäkää huolta toisistanne”

Berlinska suosittelee varaamaan käteistä ulkomaan valuutassa, kopioita tärkeimmistä asiakirjoista, ensiapupakkausta, ruokaa, juomavettä, ladattuja akkuja, taskulamppuja sekä lämpimiä vaatteita. Myös lähimpien väestönsuojien sijainti kannattaa hänen mukaansa selvittää jo nyt.

– Mikäli rahatilanteesi sallii, hanki ainakin pieni lennokki ja opettele käyttämään sitä. Siten näet, mitä tapahtuu 3–5 kilometrin säteellä. — Sama pätee radiopuhelimiin. Huolehdi myös vaihtoehtoisista internetyhteyksistä mahdollisuuksien mukaan, hän neuvoo.

Poimintoja videosisällöistämme

Iäkkäiden perheenjäsenten ja lasten mahdollinen evakuointi on Berlinskan mukaan tärkeää suunnitella etukäteen. Kenties olennaisimman viestinsä hän on kuitenkin säästänyt päivityksensä loppuun.

– Pitäkää huolta toisistanne ja eläkää tässä ja nyt. Loppujen lopuksi ei ole olemassa täydellistä ”myöhempää elämää”, vaan elämä on se, mitä meille tapahtuu juuri nyt. Huomista ei ehkä koskaan tule, sillä kaikki me olemme kuolevaisia. Rakastetaan siis toisiamme, tuetaan toisiamme ja eletään elämäämme täysillä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)