Ukraina saakin Ruotsin rynnäkkövaunut vasta kahden vuoden päästä

Entisen tiedustelupäällikön mukaan päätöksiä pitää tehdä paljon nopeammin Ukrainan tukemiseksi.
CV90-rynnökköpanssarivaunu rintamalla. AFP / LEHTIKUVA / GENYA SAVILOV
CV90-rynnökköpanssarivaunu rintamalla. AFP / LEHTIKUVA / GENYA SAVILOV

Ruotsi, Tanska ja Alankomaat kustantavat 180 Alankomaissa valmistettavaa ruotsalaista CV90-rynnäkkövaunua Ukrainalle. Vaunuja aletaan kuitenkin toimittaa vasta vuonna 2026, koska tuotantolinja ei ole vielä valmis, kertoo puolalainen Defence24-sivusto.

Siivet-lehden päätoimittaja Pentti Perttula toteaa viestipalvelu X:ssä, että ”päätökset syntyvät aivan liian hitaasti”.

Pääesikunnan entinen tiedustelupäällikkö, europarlamentaarikko Pekka Toveri (kok.) on samoilla linjoilla.

– Jos päätöksiä olisi tehty heti, vaunuja alkaisi tulla jo tänä vuonna. Sama on tapahtunut monessa muussakin tapauksessa.

Ukrainalaiset sotilaat ovat kehuneet Ruotsin toimittamia CV90- eli Stridsfordon-90-rynnäkköpanssarivaunuja. Teknologisesti kehittyneen vaunun sanotaan olevan nopea, hiljainen ja hyvin suojattu.

Hyökkääjä pyrkii häiritsemään raja-alueiden ruokahuoltoa.
Ulkoministerin mukaan aika ei ole vielä kypsä keskusteluille venäläisten poliitikkojen kanssa.
Ukrainan droonit aiheuttavat tuhoa hyökkääjän selustassa.
Mainos