Tuhottu venäläistankki Zalissyassa tiistaina. LEHTIKUVA/AFP Genya Savilov

Ukraina kertoo lähes 21000 venäläisen kaatuneen

Maan armeija sanoo tuhonneensa 815 Venäjän panssarivaunua ja 171 lentokonetta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ukrainan armeijan mukaan Venäjä on menettänyt noin 20 900 sotilasta nyt 56 päivää kestäneessä sodassa. Venäjältä on kaatunut myös ainakin kahdeksan kenraalia, 19 everstiä ja 28 everstiluutnanttia.

Ukraina sanoo tuhonneensa 815 Venäjän panssarivaunua, 2 087 panssaroitua miehistönkuljetusvaunua, 76 säiliörekkaa ja 1 504 muuta ajoneuvoa.

Lisäksi Venäjän kerrotaan menettäneen 171 lentokonetta, 150 helikopteria, 165 lennokkia, 67, ilmatorjuntayksikköä, 391 tykkiä ja 136 raketinheitintä.

Venäjä ilmoitti omista tappioistaan viimeksi 25. maaliskuuta. Tuolloin Venäjän puolustusministeriö kertoi 1 351 sotilaan kaatuneen ja 3 825 haavoittuneen.

Maaliskuun 21. päivänä Komsomolskaya Pravda -lehti julkaisi tiedon, että kyseiseen päivään mennessä 9 861 venäläissotilasta olisi kaatunut hyökkäyksessä Ukrainaan. Artikkeli vedettiin nopeasti pois lehdestä.

Presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoi viime viikon perjantaina noin 2 500-3 000 ukrainalaissotilaan kaatuneen. Määrä vastaa myös Yhdysvaltojen arvioita. Sunnuntaina Venäjä väitti Ukrainan tappioiksi 23 367 taistelijaa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)