Ukraina ehdottaa uusia neuvotteluita tulitauosta

Viimeisimmät neuvottelut kesäkuussa Istanbulissa päättyivät lyhyeen.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi lehdistötilaisuudessa Roomassa 10.7.2025. AFP / LEHTIKUVA / ANDREAS SOLARO
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi lehdistötilaisuudessa Roomassa 10.7.2025. AFP / LEHTIKUVA / ANDREAS SOLARO

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi on kertonut kutsuvansa koolle tapaamisen Venäjän kanssa ensi viikolla tulitaukoneuvottelujen edistämiseksi, uutisoi CNN. Ukrainan kansallisen turvallisuus- ja puolustusneuvoston sihteeri Rustem Umerov on jo ehdottanut seuraavaa tapaamista Venäjän kanssa ensi viikolle, Zelenskyi tiedotti puheessaan lauantaina.

Zelenskyi peräänkuulutti neuvotteluihin uutta, parempaa dynamiikkaa osapuolten välille.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Meidän on tehtävä kaikki voitavamme tulitauon saavuttamiseksi. Venäjän osapuolen on lopetettava vankien vaihtoa, lasten palauttamista ja tappamisten lopettamista koskevien päätösten välttely, hän sanoi.

– Johtajatason tapaaminen on välttämätön aidon rauhan turvaamiseksi. Ukraina on valmis tällaiseen kokoukseen, Zelenskyi totesi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Venäläinen valtionmedia TASS on artikkelin mukaan kertonut, että Venäjän neuvottelutiimiä lähellä oleva lähde vahvisti vastaanottaneensa Kiovan ehdotuksen tapaamisesta.

Viimeisin tulitaukoneuvottelukierros osapuolten välillä Istanbulissa päättyi nopeasti kesäkuun alussa. Tuolloin Venäjän ja Ukrainan edustajat tapasivat vain hieman yli tunnin ajan ennen neuvottelujen päättymistä. Venäjän valtionmedian mukaan Venäjä esitti maksimaalisia aluevaatimuksia osana tulitauon ehtojaan, artikkelissa kerrotaan. Ukraina on aiemmin kieltäytynyt harkitsemasta alueellisia myönnytyksiä vastineeksi rauhasta.

Zelenskyin neuvottelukutsu tulee juuri sen jälkeen, kun Yhdysvaltain presidentti Donald Trump tarjosi Venäjän presidentti Vladimir Putinille 50 päivän aikarajaa tulitauon saavuttamiseksi ennen kuin Yhdysvallat ottaa käyttöön korkeat tullit venäläisille tuotteille sekä ”toissijaiset tullit” venäläistä öljyä ostavien maiden tuotteille.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos