”Typerää nostaa tariffeja farkuilta, kun pitäisi puhua hiilitulleista”

Kansanedustajan mukaan päätös hiilitulleista pitäisi tehdä EU- tai WTO-tasolla.

Kokoomus esittää tuoreissa ympäristölinjauksissaan, että EU- ja WTO-tasolla haettaisiin ratkaisuja, joilla epäreilua kilpailua voidaan kompensoida esimerkiksi hiilitullein.

Kokoomuksen kansanedustaja Harri Jaskarin mukaan ”kaikki tietävät, että Suomessa tuotetaan esimerkiksi terästä monta kertaa ympäristöystävällisemmin kuin vaikkapa Aasiassa”.

− Halvat tuotantokustannukset vievät tehtaita kuitenkin näihin maihin – ja maailman ilmasto ja ympäristö kärsivät moninkertaisesti. Suomi on hiilivuodon kohteena, ja menetämme arvokkaita työpaikkoja, Harri Jaskari kirjoittaa Verkkouutisten blogissa.

Kauppakiistat ovat hänen mukaansa aina ikäviä ja reiluun globaalin kauppaan olisi päästävä mitä pikimmiten.

− Tässä ikävässä kauppasodan tunnelmassa EU:n pitäisi kuitenkin olla se blokki, joka näkee pidemmälle. On täysin typerää nostella tariffeja moottoripyöriltä tai farkuilta, sen sijaan ilmastotekoa hiilitullien muodossa olisi vaikea muiden talousblokkien vastustaa. Päätös tästä pitäisi kuitenkin saada aikaan joko EU- tai mieluummin WTO-tasolla, Jaskari sanoo.

Mainos