Työvoimapula piinaa mutta osaajat blokataan byrokratialla

Työllisyysaste nousi jälleen ylöspäin ja muistuttaa nyt 1990-luvun alun tilannetta työmarkkinoilla.
Kun pula on suurin terveydenhuollossa, ovat lupaprosessimme ulkomaisen työvoiman kohdalla anteeksiantamattoman hitaita ja päätöksetkin paikoin kummallisia, ekonomisti toteaa. LEHTIKUVA/TIMO HEIKKALA
Kun pula on suurin terveydenhuollossa, ovat lupaprosessimme ulkomaisen työvoiman kohdalla anteeksiantamattoman hitaita ja päätöksetkin paikoin kummallisia, ekonomisti toteaa. LEHTIKUVA/TIMO HEIKKALA

Hypon ekonomisti Juho Keskisen mukaan työvoimapulasta huolimatta työttömyys ei ole enää käytännössä vähentynyt kevään jälkeen, jolloin voidaan puhua rakenteellisesta työttömyydestä tai vaihtoehtoisesti täystyöllisyydestä, jossa työttömyys selittyy sillä, että sopivaa työvoimaa ei vain löydy avoinna oleviin työpaikkoihin.

– Se ei silti tarkoita, että voimme tyytyä tilanteeseen. Kun pula on suurin terveydenhuollossa, ovat lupaprosessimme ulkomaisen työvoiman kohdalla anteeksiantamattoman hitaita ja päätöksetkin paikoin kummallisia. Tulemme siis torjuneeksi osaavia käsipareja tilanteessa, jossa niitä juuri kipeimmin tarvitsisimme, Keskinen korostaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kausitasoitettu työllisyysaste nousi marraskuussa 74,7 prosenttiin ja työttömyys laski 6,7 prosenttiin, kun lokakuussa oltiin vastaavassa 74,4 prosentin työllisyys-, mutta 6,8 prosentin työttömyysasteessa.

Tilastokeskus julkaisi samalla tuoreet tiedot uudisrakentamisen kehityksestä. Uusia asuntoaloituksia oli elo–lokakuussa yli seitsemän prosenttia vähemmän kuin vuosi sitten vastaavana ajankohtana. Kaikkien rakennushankkeiden aloitukset laskivat peräti 21 prosentilla.

– Uusia asuntohankkeita aloitetaan nyt selvästi vähemmän kuin vuosi sitten ja asuntorakentamisen aloitusten laskun ennakoidaan jatkuvan ensi vuonna ainakin yli kymmenen prosentin supistumisella, Keskinen arvioi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Sijoittajien siirryttyä syrjään uutiset ovat kertoneet tyhjistä uudisasunnoista, joiden myyntiä koitetaan nyt vauhdittaa erilaisilla vastike-eduilla ja alennuksilla, joissa asuntoa myyvä rakennusyhtiö voi lupautua vaikkapa maksamaan yhtiövastikkeet ensimmäisen vuoden ajan.

Keskisen mielestä houkuttelevista tarjouksista huolimatta uudisasunnon ostoa harkitsevan kannattaa punnita asuntoa myyvän rakennuttajan taloudellinen tilanne, mikäli sille uhkaa jäädä käsiin suuri määrä asuntoja kyseisestä asunto-osakeyhtiöstä.

– Paine vastikemenojen nousulle on nyt myös suurin yhtiövelkaisissa uudiskohteissa, jotka sijaitsevat vuokratontilla, mikä voi tuottaa ikäviä yllätyksiä osakkaille, Keskinen sanoo.

Palkansaajien keskusjärjestö linjasi tavoitteensa seuraavalle vaalikaudelle.
Mainos