Venäjän presidentti Vladimir Putin ilmoitti aiemmin kolmen vuorokauden tulitauosta suojatakseen tänään pidettävää voitonpäivän paraatia Moskovassa. Kreml on kuitenkin torjunut Yhdysvaltain ja Ukrainan esitykset 30 päivän ehdottomasta tulitauosta.
Ukrainan asevoimien yksiköt saivat määräyksen pyrkiä noudattamaan tulitaukoa ja vain vastata Venäjän joukkojen mahdollisiin toimiin. Taisteluiden kerrottiin rauhoittuneen ainakin hetkellisesti tietyillä rintamalohkoilla, eikä Venäjä tehnyt laajamittaisia drooni-iskuja Ukrainan kaupunkeja vastaan.
Puoliltaöin 8. toukokuuta alkanut tulitauko ei ole kuitenkaan vaikuttanut venäläisjoukkojen toimintaan monin paikoin. Ukrainan sotilaat ovat pitäneet Kremlin ilmoitusta lähinnä koomisena propagandatemppuna ja huijauksena.
– Tulitaukoa ei ole. On tykistöpommitusta, drooneja ja niiden pudottamia kranaatteja, kansalliskaartin pataljoonankomentaja Petro Kuzyk sanoo Kyiv Independent -lehdelle.
Venäjän johto ilmoitti tulitauosta huhtikuun lopulla, mutta ei antanut yksityiskohtia sen toimeenpanosta tai valvonnasta. Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin mukaan kyseessä on lähinnä ”teatraalinen esitys”. Asiantuntijoiden mukaan niitä ei voi vain julistaa yksipuolisesti.
– Molempien osapuolten pitää neuvotella tulitaukojen ehdot, sillä muuten ne eivät ole pitäviä kummankaan kannalta, kenraali evp. Mick Ryan toteaa.
Zaporizzjan alueella taisteleva erikoisjoukkojen tarkka-ampuja sanoo, etteivät Venäjän joukot näytä ylläpitävän tulitaukoa.
– Meitä vastaan tehtiin juuri äsken ilmaisku. Venäjäläisjoukot ovat rynnäköineet neljä päivää putkeen ja keränneet uusia joukkoja etulinjaan. Heidän ilmavoimansa toimii aktiivisesti joka päivä, sotilas sanoo.