Tullin työntekijä arkistokuvassa. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Tulli aloittaa yt-neuvottelut, jopa 490 työpaikkaa uhattuna

Neuvottelujen piirissä on yli 2000 työntekijää.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Tulli aloittaa muutosneuvottelut.

Tullin tiedotteen mukaan neuvottelujen tavoitteena on kohdentaa resurssit nykyisen toimintaympäristön ja vaatimusten ja tarpeiden mukaisiksi.

Neuvottelut koskevat koko Tullin henkilöstöä. Niiden piirissä on 2 050 ihmistä.

– Neuvotteluilla ei pyritä ensisijaisesti henkilöstövähennyksiin, mutta koska suunnitteilla on muutoksia Tullin organisaatioon, tehtäviin ja virkapaikkojen alueelliseen sijoittumiseen, tullaan neuvottelut käymään irtisanomisperusteisina. Henkilöitä, jotka työskentelevät tehtävissä, joita mahdollinen irtisanomisuhka koskee, on enintään 491 henkilöä, sanoo hallintojohtaja Pekka Pylkkänen tiedotteessa.

Yhteistoimintaneuvottelujen tarve perustuu suunnitteilla olevaan organisaatiouudistukseen, johtamisrakenne- ja resurssimuutokseen. Tullin mukaan neuvottelut käynnistyvät toiminnan uudelleenjärjestämiseen liittyvistä syistä.

Yhteistoimintaneuvottelut kestävät arviolta kuusi viikkoa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)