Jalkaväkimiinat kieltävään Ottawan sopimukseen liittyminen oli Suomelta suuri virhe, kirjoittaa kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen Forssan Lehdessä julkaistussa mielipidekirjoituksessa.
Suomi päätti liittyä miinojen käytön, valmistuksen ja varastoinnin kieltävään sopimukseen vuonna 2011.
Heinosen mukaan päätös tehtiin aivan toisenlaisessa ajassa, jolloin maailma näytti erilaiselta. Myös Heinonen äänesti itse Ottawan sopimuksen puolesta vuonna 2011.
– Kyllä, äänestin aikanaan itsekin Ottawan sopimukseen liittymisen puolesta, mutta myöhemmin on käynyt selväksi, että päätös oli maaltamme minusta raskas virhe. Puolustuskykymme ja suorituskykymme, heikkeni päätöksen myötä ja vaikka tätä pyrittiin muilla järjestelmillä paikkaamaan, niin on kiistaton tosiasia, että jalkaväkimiinojen tuomaa suorituskykyä ei voida millään muulla järjestelmällä korvata, Heinonen kirjoittaa.
Hän kirjoittaa olevansa valmis siihen, että Suomi irtautuisi ”ainakin toistaiseksi” Ottawan sopimuksesta.
– Itse olisin enemmän kuin valmis irtautumaan Ottawan sopimuksesta ainakin toistaiseksi. ”Ainakin toistaiseksi” tarkoittaisi diktaattori Vladimir Putinin ja nykyhallinnon valtakautta Venäjällä.
– Ja miksi nyt itse ajattelen, että irtautuminen olisi järkevää. Siksi, että Venäjä on ryhtynyt hyökkäyssotaan naapurimaataan vastaan. Ja siksi, että enää ei kannata uskotella sen varaan, että jotenkin myötäilemällä Venäjää olisimme sen aggressioilta suojassa, Heinonen kirjoittaa.
Mikäli Venäjä laajentaa hyökkäyssotaansa muihin Euroopan maihin, on Heinosen mukaan ainoa sopimuksesta hyötyvä taho Venäjä. Hän toteaa, että kansalliseen turvallisuuteen liittyviä ratkaisuja tulee aina arvioida ajassa.





