Israelin joukot pysäyttivät Gazan kaistan edustalla Global Sumud -laivaston veneen 2. lokakuuta 2025. AFP / LEHTIKUVA / SAEED QAQ

Israel iski tiedustelun mukaan sukellusveneestä avustuslaivoihin

Tapaukset sattuivat syyskuun alkupuolella Tunisian edustalla.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu hyväksyi syyskuussa sotilasoperaatiot kahteen Gazaan suuntautuneeseen laivaan, jotka kuljettivat avustustarvikkeita ja Palestiinan tukijoita, uutisoi CBS News kahteen amerikkalaiseen tiedustelulähteeseen viitaten.

CBS Newsin haastattelemat tiedustelulähteet kertoivat, että Israelin joukot laukaisivat 8. ja 9. syyskuuta sukellusveneestä droneja ja pudottivat palopommeja Tunisian Sidi Bou Saidin sataman edustalla oleviin aluksiin aiheuttaen tulipalon. Laivalla oli muun muassa ruotsalainen ilmastoaktivisti Greta Thunberg.

Kansainvälisen humanitaarisen oikeuden ja aseellisten konfliktien lain mukaan palopommien käyttö siviiliväestöä tai siviilikohteita vastaan ​​on kielletty kaikissa olosuhteissa.

Israel on valvonut Gazan kaistan merisaartoa yli vuosikymmenen ajan.

Israelin puolustusvoimat ei kommentoinut asiaa CBS Newsille.

Global Sumud -laivue organisoi kansainvälisen merialoitteen, jonka tavoitteena on murtaa Israelin Gazan saarto ja toimittaa apua sodan runtelemalle alueelle.

Syyskuun 8. päivänä Portugalin lipun alla purjehtivaan Family-alukseen pudotettiin palopommi.  Syyskuun 9. päivänä Britannian lipun alla purjehtiva Alma-alus joutui hyökkäyksen kohteeksi samalla tavalla kuin Family. Ryhmä kertoi viime kuussa, että molemmissa tapauksissa alukset vaurioituivat tulipalon seurauksena, mutta miehistö onnistui sammuttamaan liekit nopeasti. Kukaan ei kuollut tai loukkaantunut.

Tunisian viranomaiset kiistivät syyskuussa, että palopommien pudottaminen droneilla olisi aiheuttanut tulipalon ja väittivät, että alustava tarkastus osoitti räjähdyksen alkaneen veneen sisällä. Global Sumud -laivaston julkaisemassa ja CBS Newsin hankkimassa videomateriaalissa näkyy veneeseen putoava liekkipallo, joka sytyttää tulipalon aluksella.

Tällä viikolla Israelin merivoimat pysäytti suurimman osan Gazaan matkalla olevista aluksista ja pidätti kymmeniä aktivisteja.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)