Takaisinsoiton palvelu ongelmissa – ”keskeinen osa hoitoon pääsyä”

Pirkanmaan hyvinvointialueella järjestelmä oli mitoitettu liian pieneksi.
Lääkäri terveysasemalla Espoossa 3. helmikuuta 2020. LEHTIKUVA / HANNA MATIKAINEN
Lääkäri terveysasemalla Espoossa 3. helmikuuta 2020. LEHTIKUVA / HANNA MATIKAINEN

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin diagnostiikkajohtaja Lasse Lehtonen kommentoi Twitterissä Ylen uutista, jonka mukaan takaisinsoittojärjestelmä on ollut isoissa ongelmissa Pirkanmaan hyvinvointialueella.

– Takaisinsoittojärjestelmä on ollut ongelmissa Pirkanmaan hyvinvointialueen alkutaipaleella. Takaisinsoitosta on tullut Suomessa keskeinen osa julkisen sektorin ”hoitoon pääsyä” – muualla Euroopassa se ei korvaa lääkärille pääsyä, Lehtonen toteaa.

Ylen mukaan Pirkanmaan takaisinsoittojärjestelmä kyykkäsi hyvinvointialueen aloittaessa, koska se oli mitoitettu liian pieneksi.

– Järjestelmässä ei ollut riittävässä määrin kapasiteettia. Puhelumäärät kasvoivat yli normaalimitoituksen hyvinvointialueen käynnistyessä ja järjestelmä ei sitä kestänyt, tukipalvelujohtaja Pekka Erola kertoo Ylelle.

Markus Lohi on pitänyt yllä keskustelua sairaaloista.
Oikeuden mukaan teko osoitti ilmeistä piittaamattomuutta potilaiden yksityisyydensuojaa kohtaan.
Kansanedustaja vaatii amerikkalaisjärjestelmien korvaamista kotimaisella osaamisella.
Mainos