Suvi-Anne Siimes arvostelee vihreitä: Toistuva sopupeli on epävihreää

Vasemmistoliiton entinen puheenjohtaja pitää vihreiden puheenjohtajakisaa koordinoituna.

Työeläkevakuuttajat Telan toimitusjohtaja ja entinen vasemmistoliiton puheenjohtaja ja ministeri Suvi-Anne Siimes syyttää vihreitä Twitterissä avoimuuden puutteesta ja kabinettipäätöksistä.

– Hetken hämmennys näin lomapäivän aamuna. Maria Ohisalo pyrkii puheenjohtajaksi. Erinomaista! Mutta samalla Riikka Suominen pohtii, tuleeko muita ehdokkaita. Ja Emma Karin tukitviitti Marialle tulee muutamassa minuutissa. Ei tän kai ihan näin koordinoidusti pitäisi mennä?, Siimes kysyy Twitterissä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Vihreiden puoluelehti Vihreän Langan päätoimittaja Suominen vastaa Siimekselle, että seuraavaa vihreiden puheenjohtajaa on pohdittu jo lokakuusta.

– On ollut aikaa valmistautua tähän ilmoitukseen ja pohtia kandidaatteja, hän jatkaa.

Suvi-Anne Siimes vastaa, että puolueen sisäisen ja ulkoisen todellisuuden välillä on hänestä ”aika iso kuilu”..

– Itse hämmennyin jo silloin, kun näin, millä tuloksella Pekka (Haavisto) valittiin pätkäpestiin. Ei ole avoimuuden kannalta hyvä, että kaikki valinnat pohditaan valmiiksi kabineteissa, Siimes toteaa.

Vihreiden nykyinen puheenjohtaja Pekka Haavisto on ilmoittanut jo hyvissä ajoin jättävänsä puolueen puheenjohtajuuden kesäkuun puoluekokouksessa. Kansanedustaja Maria Ohisalo ilmoitti ehdokkuudestaan tiistaina.

Poimintoja videosisällöistämme

Suvi-Anne Siimes korostaa, ettei kritisoi Maria Ohisalon pätevyyttä tehtävään. Hän arvostelee kuitenkin järjestelyä, jossa Pekka Haavisto otettiin”pätkäpestiin” puolueen johtoon.

– Mutta olisi ehkä ollut tyylikkäämpää kokonaisuuden kannalta ottaa kisa jo pätkäpestistä päätettäessä, jos lopputulema on nyt tämä sopupeli lopussa, hän toteaa.

– Ja selvennys vielä tähän: olisin itse kovasti toivonut Mariaa jo pätkäpestin hoitajaksi. Syksyn vetäytyminen synnytti omaan mieleeni jopa huolen siitä, menikö hänen tilaisuutensa siinä. Hienoa, jos ei mennyt. Mutta tää toistuva sopupeli vaan tuntuu hyvin epävihreältä minusta, Siimes jatkaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Mainos