Venäjän Suomen-suurlähettiläs Pavel Kuznetsov valitteli Rossija 24-kanavalle, että suomalaiset ovat katkaisseet välit Venäjään.
– Viime kuukausien aikana meidän suomalaiset ystävämme – jotka olivat vielä jokin aika sitten hyviä ystäviä – ovat tehneet kaikkensa, että vuosikymmenten aikana kertynyt kahdenvälisen yhteistyön valtava potentiaali on käytännössä lakannut olemasta kaikilla tasoilla ja kaikilla osa-alueilla, sanoi Kuznetsov Ilta-Sanomien mukaan.
Entinen Puolustusvoimain tiedustelupäällikkö ja nykyinen puolustusministeriön neuvotteleva virkamies, kenraalimajuri Harri Ohra-aho on kommentoinut Kuznetsovin ihmettelyä kysymällä, että mistäköhän moinen välien viileneminen saattaisi johtua.
– Jostain tämä tämmöinen ikävä tilanne nyt syntyi. Onko suurlähettiläällä yhtään neuvonantajaa Tehtaankadulla, joka kertoisi miksi näin pääsi käymään, ja vielä tärkeämpää: miksi Moskova ei vastaa?
Kuznetsovin valitus taas on saanut Liettuan Kaunasissa sijaitsevan Vytautas Suuren yliopiston professorin, suurlähettiläs Alpo Rusin pohtimaan, keitä nämä Venäjän suurlähettilään mainitsemat ”meidän suomalaiset ystävämme” oikein olivat.
– Olisi hyvä tietää ketkä suomalaiset olivat Venäjän ”hyviä ystäviä” ja mistä lähtien? [Tarja] Halonen kertoi olevansa ainakin [Vladimir] Putinin hyvä ystävä. Tosin 2022 hän sanoi että kyse oli tällöin eri ihmisestä. Sen verran on tietoa, että nykyinen Putin on sama joka tapasi aikanaan Halosen.
Jostain tämä tämmöinen ikävä tilanne nyt syntyi. Onko suurlähettiläällä yhtään neuvonantajaa Tehtaankadulla, joka kertoisi miksi näin pääsi käymään, ja vielä tärkeämpää: miksi Moskova ei vastaa? @russianembfinla https://t.co/lSZlDKohhq
— Harri Ohra-aho (@Ohra_aho) July 19, 2022
Olisi hyvä tietää ketkä suomalaiset olivat Venäjän "hyviä ystäviä" ja mistä lähtien? Halonen kertoi olevansa ainakin Putinin hyvä ystävä. Tosin 2022 hän sanoi että kyse oli tällöin eri ihmisestä. Sen verran on tietoa, että nykyinen Putin on sama joka tapasi aikanaan Halosen. https://t.co/1sTwEpN18y
— Alpo Rusi (@RusiAlpo) July 20, 2022