Ihmisiä Senaatintorilla Helsingin keskustassa. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Suomi tarvitsee uuden hyvinvointimallin

BLOGI

Kirjoittajan mukaan hyvinvointiyhteiskunta on rohkeasti määriteltävä uudelleen.
Picture of Sture Fjäder
Sture Fjäder
Sture Fjäder on pitkän linjan työmarkkinajohtaja.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Suomen hyvinvointimalli on kriisissä. Suomen nykyistä hyvinvointiyhteiskuntaa  on rakennettu yli 50 vuotta. Joka vuosi on tullut uusia tehtäviä. Sen sijaan vanhoja tehtäviä ei juuri ole poistunut tai karsittu. Tämä on johtanut siihen, että emme pitkään aikaan ole pystynyt rahoittamaan Suomen nykyistä  hyvinvointimallia.

On selvää että hyvinvointiyhteiskunnan ytimessä on maksuton koulutus ja varhaiskasvatus, julkinen tehokas terveydenhuolto, sisäinen ja ulkoinen turvallisuus. Tietenkin myös tehokas, toimiva ja tuottava hallinto. Heikoista pidetään huolta. Minusta tässä on hyvinvointiyhteiskunnan ydin, ei mitään muuta. Ja kaikki toiminta pitää olla nykyistä tehokkaampaa ja tuottavampaa.

Suomen talous ei käytännössä ole kasvanut ollenkaan sitten 2009. BKT on samalla tasolla nyt kuin 15 vuotta sitten. Saman aikaisesti julkisia menoja ja  oikeuksia on valtavasti lisätty. Mitään velvollisuuksia ei ole lisätty. Tämä on johtanut siihen että valtionvelka on kolminkertaistunut, ja valtion budjetin alijäämä on yli 1o miljardia. Olemme siis 15 vuotta rahoittaneet hyvinvointiyhteiskuntaa velanotolla. Se on itsensä pettämistä, ja näin ei voi jatkua.

Otan esimerkkejä. Onko niin että velkainen maa voi maksaa kehitysapua? Minun vastaus on ei. Vain ylijäämäinen talous voi niin tehdä. Onko markkinataloutta se, että meillä on yritystukia monta miljardia. Minun vastaukseni on ei.

Yritystuet on lopetettava ja siirryttävä aitoon markkinatalouteen. Sosiaaliturvamenot ovat budjetin suurin kuluerä. Onko oikein että asumistuki rakentuu siihen että se käytännössä on 80 prosenttia asumismenoista. Onko oikein että muut maksavat toisten asumisen 2,3 miljardia vuodessa. No ei, pääperiaate on että jokainen huolehtii asumisestaan itse. Onko oikein että täysin työkykyiset ja työikäiset ihmiset elävät tulonsiirroilla vuodesta toiseen, vaikka töitä on. No ei tietenkään ole oikein. Sen takia pitää siirtyä tarveharkintaiseen sosiaaliturvaan, jonka pelisäännöt ovat todella tiukat.

Esitän, että Kansallinen Kokoomus rp. aloittaa ohjelmatyön, jossa rohkeasti määritellään hyvinvointiyhteiskunta uudelleen. Sellaiseksi jota pystymme rahoittamaan ilman velkaa ja missä on kohtuullinen veroaste, tulo- ja rajaveroaste. Puolueen pitää perustaa työryhmä johon otetaan eri taustaisia rohkeita osaavia ihmisiä. He eivät saa edustaa mitään järjestöjä tai sidosryhmiä. On aika uudistaa Suomi, ennen kuin se on liian myöhäistä.

Jos kukaan ei suutu, mikään ei muutu!

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
› Uutissyöte aiheesta
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)