Susi Ähtärin eläinpuistossa. Arkistokuva. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Suomessa on susia aiempaa enemmän

Maan sisällä susikanta painottuu edelleen Länsi-Suomeen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Suomessa susien määrä on kasvanut viime vuodesta, Luonnonvarakeskus (Luke) kertoo tuoreessa raportissaan.

Susien yksilömäärä on kasvanut noin seitsemällä prosentilla ja perhelaumojen määrä noin 14 prosentilla maaliskuun 2022 tilanteeseen verrattuna. Parien määrä on vähentynyt. Prosenttiluvut on laskettu vuosien 2022 ja 2023 todennäköisimpien lukuarvojen pohjalta.

– Parien määrän väheneminen ja perhelaumojen määrän kasvu johtuu pitkälti siitä, että parit ovat saaneet vuosi sitten pentuja ja muodostaneet laumoja. Susien yksilömäärän kasvua selittää se, että pentuja on syntynyt ja susia selviytynyt maaliskuuhun 2023 asti elossa enemmän kuin susia on siihen mennessä kuollut, kertoo Luken tutkimusprofessori Ilpo Kojola tiedotteessa.

Susireviirejä oli maaliskuussa 59–64. Susireviirillä tarkoitetaan aluetta, jota asuttaa joko susilauma tai pari. Perhelaumoja oli 40–46 ja pareja 16–23. Luvut sisältävät Suomen sisällä ja rajan molemmin puolin liikkuvat laumat ja parit.

Itärajan molemmin puolin liikkui 6–7 laumaa ja 2–3 paria.

Susia oli todennäköisesti 291–331 yksilöä maaliskuussa 2023. Susien kokonaisyksilömäärään lasketaan lauma- ja parireviireillä asuvat sudet, reviirien ulkopuolella elävät yksilöt ja puolet rajareviirien yksilöistä.

Suomen sisällä susikanta painottuu edelleen Länsi-Suomeen.

Kanta-arvio kuvaa maaliskuun tilannetta, jolloin susien määrä on pienimmillään ennen pentujen syntymää huhti-toukokuussa. Susikannan muuttumista maaliskuun jälkeen kuvataan ennustemallilla. Suomen susikannan koko on vaihdellut viime vuosikymmeninä voimakkaasti, joten myös kannan ennuste sisältää huomattavan määrän epävarmuutta.

−  Maaliskuun 2024 laumareviirien lukumääräksi ennustetaan 90 prosentin todennäköisyydellä 27–51, ja laumareviirien lukumäärä on 71 prosentin todennäköisyydellä suurempi kuin maaliskuussa 2023, kertoo johtava tutkija Samu Mäntyniemi Lukesta.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)