”Suomessa on kohta miesten Itä-Suomi ja naisten Etelä-Suomi”

Antti Kurvinen väittää nykyhallituksen kiihdyttävän maan alueellista eriytymistä.
Monilla alueilla rakennetaan tilastojen valossa liian yksipuolista työelämää. / LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Monilla alueilla rakennetaan tilastojen valossa liian yksipuolista työelämää. / LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen sanoo olevansa huolissaan Suomen sukupuolijakauman alueellisesta eriytymisestä.

Tilastokeskuksen tietojen mukaan 25–34-vuotiaiden naisten määrä on monissa maakunnissa jopa tuhansia pienempi kuin miesten. Joissakin maakunnissa laskua naisten määrässä voi olla jopa satoja ihmisiä viimeisen vuoden aikana.

Konsulttiyhtiö MDI:n koostamien tietojen mukaan keskivertokunnassa 25–29-vuotiaita miehiä on 119 jokaista sataa naista kohden.

– Kainuussa, Lapissa ja monella muulla alueella on nähtävissä, miten nuoret naiset muuttavat pois, kun työpaikat, koulutusmahdollisuudet ja arjen palvelut eivät kohtaa heidän tarpeitaan, Antti Kurvinen toteaa tiedotteessa.

Hän kehottaa suhtautumaan vakavasti viimeaikaiseen kehitykseen Suomessa. Jatkossa olisi huomioitava paremmin se, että ihmiset elävät erilaista arkea sukupuolesta, iästä ja elämäntilanteesta riippuen.

– Monilla alueilla rakennetaan tilastojen valossa liian yksipuolista työelämää tai tuetaan vain joitakin elinkeinoja. Silloin osa porukasta jää väistämättä ulkopuolelle, Kurvinen sanoo.

Poimintoja videosisällöistämme

Keskustan kansanedustajan mukaan nykyhallitus ”tuntuu tekevän kaikkensa ruokkiakseen miesten ja naisten muuttamista kauemmas toisistaan”.

Hän sanoo sote-palveluihin, koulutukseen ja valtionosuuksiin kohdistuneiden leikkausten osuneen juuri niihin kohtiin, jotka ovat perhe-elämän ja arjen turvallisuuden kannalta olennaisia.

– Tällä menolla meillä on kohta miesten Itä-Suomi ja naisten Etelä-Suomi – sitäkö [Petteri] Orpo ja [Riikka] Purra haluavat? On mahdotonta ratkoa Suomen tai alueiden heikkenevää väkilukua, jos yhä suurempi osa naisista ja miehistä asuu ihan fyysisesti kauempana toisistaan, Antti Kurvinen toteaa.

– Jos alueita syrjitään, netti ei toimi, matka terveyspalveluihin kasvaa, kulttuuritarjontaa karsitaan ja kouluja suljetaan, ihmiset lopulta äänestävät jaloillaan itsensä muualle – tilastojen valossa erityisesti juuri nuoret naiset, Kurvinen jatkaa.

Keskustan ryhmäjohtaja esittää ratkaisuksi lähipalveluiden vahvistamista, etätöiden mahdollistamista koko maassa ja kehottaa tukemaan naisten pääsyä teknologian ja vihreän siirtymän aloille. Myös syitä poismuutolle pitäisi tarkastella nykyistä tarkemmin.

– Osallistetaan sukupuolet tasaisemmin päätöksentekoon. Otetaan käyttöön muun muassa Kainuussa kokeiltuja naisraateja, jotka tuovat näkemyksensä alueen kehitykseen, Kurvinen ehdottaa.

Lasse Lehtosen mukaan vaarana on, ettei järjestelmän kehittämisessä synny riittävästi uusia toimintamalleja.
Suomalaisessa talouspoliittisessa puheessa puhutaan Juha Tervalan mukaan liian vähän konkreettisista kasvutoimista.
Valtiovarainministeriltä ei heru ymmärrystä hillittömille tavoitteille.
Mainos