Sotilastiedustelun ex-päällikkö: Vladimir Putin tunnusti juuri sotarikoksen

Venäjän presidentti varoitti uusista iskuista siviili-infrastruktuuriin.
Palomiehet sammuttavat palavaa kerrostaloa Ukrainan Bahmutissa. AFP / LEHTIKUVA / JUAN BARRETO
Palomiehet sammuttavat palavaa kerrostaloa Ukrainan Bahmutissa. AFP / LEHTIKUVA / JUAN BARRETO

Suomen puolustusvoimien entinen tiedustelupäällikkö, kenraalimajuri (evp.) Harri Ohra-aho toteaa Twitterissä Venäjän presidentti Vladimir Putinin tunnustaneen sotarikoksen.

Twiittiinsä hän on linkittänyt otteen Putinin puheeseen, jossa tämä kertoo Venäjän iskeneen Ukrainan infrastruktuuriin.

– Venäjän asevoimat ovat tehneet siellä pari herkkää iskua. Tämä on varoitus, jos tilanne jatkuu tällaisena, vastaus on vakavampi, Putin sanoo.

Ohra-aho toteaa lainauksen todistavan presidentin osuuden armeijan iskuissa siviilikohteeseen.

– Kaveri tunnusti juuri Venäjän asevoimien toteuttaman sotarikoksen ja uhkailemalla lisää samanlaista osallisuutensa iskujen päätöksentekoon, hän kirjoittaa.

 

Ulkoministerin mukaan aika ei ole vielä kypsä keskusteluille venäläisten poliitikkojen kanssa.
Ukrainan droonit aiheuttavat tuhoa hyökkääjän selustassa.
Venäjä ja Ukraina ovat neuvotelleet Minskissä jo 2014 ja 2022. Kummastakaan ei seurannut mitään mikä olisi estänyt nykyistä sotaa.
Mainos